Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Rzeszów nagrodzony w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku"

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przygotowany przez Rzeszów i słowacki Stropkov projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został doceniony w 15. edycji plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”.

Plebiscyt został zorganizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został przygotowany przez Urząd Miasta Rzeszowa. W ramach projektu, realizowanego ze słowackim miastem Stropkov, zorganizowano szereg wydarzeń: spektakl teatralny „Legendo, ożyj!", wystawy, cykl spotkań online z gawędziarzami prezentującymi legendy pogranicza, warsztaty wrażeniowo-sensoryczne na temat technik pracy z tekstem legend oraz warsztaty artystyczne – ilustratorskie i poświęcone animacji poklatkowej. Powstałe ilustracje uczestnicy warsztatów wykorzystali do stworzenia etiud filmowych oraz dłuższej animacji prezentującej cztery legendy polsko-słowackiego pogranicza.

W plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”, projekt "Baśniowe pogranicze" zwyciężył w kategorii „Edukacja”, a o zwycięstwo w finale walczył z następującymi wydarzeniami: 

„Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”, organizator: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Tajna misja Mazurów, organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” 
Wielkoformatowa gra planszowa „Gas Age − Epoka Gazu”, organizator: Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Akademia Witolda Pileckiego, organizator: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Finałowe projekty wybrało jury w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca jury (Uniwersytet Warszawski, wiceprzewodnicząca Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski można obejrzeć prezentację filmową wszystkich zwycięskich projektów.
Reklama

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ok. 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragedia nad wodą w Rudnej Małej. Utonęło dwóch mężczyzn

RUDNA MAŁA. Dwóch mężczyzn w wieku 36 i 43 lata utonęło w zbiorniku wodnym w Rudnej Małej. Obaj to mieszkańcy Rzeszowa. Ich ciała wyłowili strażacy.

Rzeszów

Czerwiec w Jasionce również rekordowy: drugi najlepszy miesiąc w historii

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 120 tys. pasażerów obsłużyło w czerwcu podrzeszowskie lotnisko – to o 15 procent więcej niż rok temu w tym samym czasie. To drugi najwyższy wynik w historii i najlepszy szósty...

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Wyzwolenia. 69-letnia piesza trafiła do szpitala

RZESZÓW. 69-letnia mieszkanka Rzeszowa została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowana trafiła do szpitala.

JelczTour

Wakacyjne przejażdżki starym Jelczem po Rzeszowie [Rozkład jazdy]

RZESZÓW. Przejażdżka zabytkowym Jelczem po Rzeszowie, to kolejna atrakcja, jaką przygotowało miasto wspólnie z instytucjami kultury oraz ZTM i MPK na okres wakacyjny. Kursy odbywać się będą z przewodnikiem. Start już w...

Rzeszowskie opowieści

Premiera nowego pokazu specjalnego fontanny multimedialnej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, swoją premierę będzie miał nowy, dwuczęściowy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, przygotowany z okazji jubileuszu miasta.

WAKACJE W RZESZOWIE

Rzeszowski Zamek otwarty dla zwiedzających

RZESZÓW. Do końca wakacji Zamek w Rzeszowie będzie otwarty w weekendy dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmie m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

Rzeszów

Są wolne miejsca w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Trwa nabór do miejskich żłobków. W ośmiu placówkach jest jeszcze 101 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca na wrzesień 2024 r. odbędzie się w sierpniu.

Reklama