Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Nowe studium zastąpi dokument uchwalony w 2000 roku.

Uchwalenie konstytucji przestrzennej dla Rzeszowa, było jednym z flagowych punktów programu Konrada Fijołka w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem obecnego Prezydenta Rzeszowa dokument pozwoli „zaprowadzić w mieście ład przestrzenny i doprowadzić do właściwego planowania dalszego rozwoju i zabudowy Rzeszowa”.

Podczas wtorkowej sesji, radni głosowali nad drugą wersją dokumentu. Do pierwszego projektu planiści wprowadzili sporo zmian, uwzględniając uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Zdaniem Konrada Fijołka, konstytucja przestrzenna Rzeszowa, jest dokumentem innowacyjnym na skalę kraju a jego opracowanie wymagało „wielomiesięcznej pracy i spotkań”.

- Wiele dużych miast poległo na tym zadaniu, nam się udało i bardzo za to dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w pracę. A przede wszystkim mieszkańcom, którzy podeszli do sprawy w sposób dojrzały, z wyrozumiałością i wielkim rozsądkiem. Przepraszam za stres, który towarzyszył pracom i rozmowom, ale tak to zwykle bywa, kiedy trzeba wypracować kompromis w ważnej sprawie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
Na bazie studium Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa będzie mogło teraz opracowywać miejscowe plany dla kolejnych części Rzeszowa. Prezydent zapowiada, że takich dokumentów będzie bardzo dużo, a o kolejności ich uchwalania będą decydować radni. Studium wskazuje m.in. miejsca zarezerwowane w mieście pod zieleń, komunikację i zabudowę mieszkaniową, handlową, czy przemysłową. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2020 roku.  Projekt studium był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy mogli zgłaszać do niego wówczas swoje uwagi. Podczas pierwszego wyłożenia mieszkańcy złożyli ich 3903, podczas drugiego uwag wpłynęło 903. Uwzględniono ponad 75 procent z nich.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Komisja ds. wycinki drzew w Rzeszowie?

RZESZÓW. O powołaniu nowej komisji mówił prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. Pomysł znalazł zwolenników.

Rzeszów

Główny budynek UR zmieni oblicze

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie przebudowy budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu

Rzeszów

Wraca funkcja "ciepłego guzika" w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu.

Rzeszów

Ruchome schody i windy na stacji Rzeszów Główny jeszcze w wakacje

RZESZÓW. Postępują prace przy modernizacji dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Ścieżka pieszo-rowerowa w parku na os. Kmity będzie oświetlona

RZESZÓW. Zanim ratusz przystąpi do stworzenia tzw. „strefy aktywnego wypoczynku” w parku na os. Kmity, zajmie się budową oświetlenia.

Rzeszów

Kolejne kontrole policyjne w autobusach MPK. Ujawniono 20 osób bez maseczek

RZESZÓW. Policjanci ponownie sprawdzali przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa przez pasażerów MPK. Skontrolowano niemal 840 pasażerów. 20 osób zostało pouczonych.

Rzeszów

Nowe szczegóły dotyczące wypadku na budowie przy ul. Bałtyckiej

RZESZÓW.  Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie dot. wypadku na terenie budowy, do którego doszło w dniu 3 lipca 2020 r. w Rzeszowie przy ul. Bałtyckiej.

Rzeszów

Będzie kolejny przetarg na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena

RZESZÓW. Radni podczas wtorkowej sesji przekazali 1,2 mln zł na budowę prawoskrętu przy Filharmonii Podkarpackiej.

Reklama