Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Nowe studium zastąpi dokument uchwalony w 2000 roku.

Uchwalenie konstytucji przestrzennej dla Rzeszowa, było jednym z flagowych punktów programu Konrada Fijołka w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem obecnego Prezydenta Rzeszowa dokument pozwoli „zaprowadzić w mieście ład przestrzenny i doprowadzić do właściwego planowania dalszego rozwoju i zabudowy Rzeszowa”.

Podczas wtorkowej sesji, radni głosowali nad drugą wersją dokumentu. Do pierwszego projektu planiści wprowadzili sporo zmian, uwzględniając uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Zdaniem Konrada Fijołka, konstytucja przestrzenna Rzeszowa, jest dokumentem innowacyjnym na skalę kraju a jego opracowanie wymagało „wielomiesięcznej pracy i spotkań”.

- Wiele dużych miast poległo na tym zadaniu, nam się udało i bardzo za to dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w pracę. A przede wszystkim mieszkańcom, którzy podeszli do sprawy w sposób dojrzały, z wyrozumiałością i wielkim rozsądkiem. Przepraszam za stres, który towarzyszył pracom i rozmowom, ale tak to zwykle bywa, kiedy trzeba wypracować kompromis w ważnej sprawie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
Na bazie studium Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa będzie mogło teraz opracowywać miejscowe plany dla kolejnych części Rzeszowa. Prezydent zapowiada, że takich dokumentów będzie bardzo dużo, a o kolejności ich uchwalania będą decydować radni. Studium wskazuje m.in. miejsca zarezerwowane w mieście pod zieleń, komunikację i zabudowę mieszkaniową, handlową, czy przemysłową. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2020 roku.  Projekt studium był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy mogli zgłaszać do niego wówczas swoje uwagi. Podczas pierwszego wyłożenia mieszkańcy złożyli ich 3903, podczas drugiego uwag wpłynęło 903. Uwzględniono ponad 75 procent z nich.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

#RzeszowToMy - miasto uruchomiło specjalną aplikację dla mieszkańców

RZESZÓW. Aplikacja ma poprawić kontakt mieszkańców z urzędnikami i włączyć ich do zarządzania miastem.

Rzeszów

Na osiedlu Miłocin powstaje nowa droga

RZESZÓW. Trwa budowa ul. Parkowej na osiedlu Miłocin. Dobiegają końca roboty związane z budową kanalizacji deszczowej, trwają prace m.in. przy przygotowaniu konstrukcji drogi. Koszt tego zadania to ponad 5,2 mln zł.

Rzeszów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2023. Głosowanie rozpoczęte

RZESZÓW. 5 września rozpoczęło się głosowanie na zadania zgłoszone do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Do głosowania dopuszczonych zostało 107 projektów.

Rzeszów

Otwarto nową szkołę i przedszkole w Rzeszowie

RZESZÓW. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie najnowocześniejszej szkoły w Rzeszowie. Powstała przy ulicy Kwiatkowskiego i będzie kształcić uczniów przedszkola oraz podstawówki.

Rzeszów

Już wkrótce na Podkarpacie trafi maszyna do drążenia tunelu na S19

RZESZÓW. Rozpoczyna się wielka operacja logistyczna związana z budową 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica.

Rzeszów

W piątek zawieszona część kursów autobusów MPK

RZESZÓW. W związku z uroczystościami pogrzebowymi śp. Prezydenta Tadeusza Ferenca , Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował o zawieszeniu w piątek, 2 września części kursów.

Rzeszów

Pogrzeb Tadeusza Ferenca. Utrudnienia w ruchu, telebimy i specjalne autobusy dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Ferenca odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Reklama