Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. Jest to najmniejszy stopień urbanizacji wśród województw. W większości podkarpackich miast, z wyjątkiem Rzeszowa i Sędziszowa Młp., ubywa mieszkańców.

Na koniec czerwca 2019 roku na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4% wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Największym miastem jest Rzeszów, liczący na koniec I półrocza 2019 roku 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61,0 tys., a trzecie Stalowa Wola, licząca 60,8 tys. mieszkanców. Tuż za nią uplasował się Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce, liczące 1409 mieszkańców. Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie – 1422 mieszkańców i w Baranowie Sandomierskim – 1456 osób.
Reklama
Ogólna liczba mieszkańców miast Podkarpacia na koniec czerwca 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z końcem czerwca 2018 roku o 5,1 tys. ludności. Stało się to w głównej mierze za sprawą wzrostu w opisywanym okresie liczby ludności Sędziszowa Młp. o 4,8 tys. i Rzeszowa, o 4,0 tys. (miasta te zwiększyły znacznie liczbę mieszkańców m.in. poprzez poszerzenie granic).

Natomiast wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności – Przemyśl o 510 mieszkańców, Stalowa Wola o 788 mieszkańców, Mielec o 223 mieszkańców, Tarnobrzeg o 319 mieszkańców i Krosno o 163 mieszkańców. Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia, wzrost ludności wystąpił jedynie w Ulanowie o … 9 mieszkańców. 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pomnik upamiętniający Józefa Szajnę

RZESZÓW. Przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie stanie pomnik upamiętniający prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artysty, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. W Rzeszowie rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Miasto przystąpiło do realizacji programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego” – edycja 2022.

Rzeszów

Wenecja i Burgas - nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Do 13 państw polecimy w tym sezonie letnim z podrzeszowskiego lotniska. Nowością będą wakacyjne połączenia LOT do Wenecji i Wizz Air do Burgas.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa czeka rewitalizacja

RZESZÓW. Będą nowe atrakcje dla dzieci, rośliny, miejsca wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa.

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Reklama