Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. Jest to najmniejszy stopień urbanizacji wśród województw. W większości podkarpackich miast, z wyjątkiem Rzeszowa i Sędziszowa Młp., ubywa mieszkańców.

Na koniec czerwca 2019 roku na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4% wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Największym miastem jest Rzeszów, liczący na koniec I półrocza 2019 roku 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61,0 tys., a trzecie Stalowa Wola, licząca 60,8 tys. mieszkanców. Tuż za nią uplasował się Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce, liczące 1409 mieszkańców. Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie – 1422 mieszkańców i w Baranowie Sandomierskim – 1456 osób.
Reklama
Ogólna liczba mieszkańców miast Podkarpacia na koniec czerwca 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z końcem czerwca 2018 roku o 5,1 tys. ludności. Stało się to w głównej mierze za sprawą wzrostu w opisywanym okresie liczby ludności Sędziszowa Młp. o 4,8 tys. i Rzeszowa, o 4,0 tys. (miasta te zwiększyły znacznie liczbę mieszkańców m.in. poprzez poszerzenie granic).

Natomiast wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności – Przemyśl o 510 mieszkańców, Stalowa Wola o 788 mieszkańców, Mielec o 223 mieszkańców, Tarnobrzeg o 319 mieszkańców i Krosno o 163 mieszkańców. Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia, wzrost ludności wystąpił jedynie w Ulanowie o … 9 mieszkańców. 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Reklama