Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Rzeszów i Podkarpacie włączają się w pomoc dla powodzian. Punkty zbiórki darów na terenie miasta

Dodano: /

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę na rzeszowskim Rynku odbyła się wspólna konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul i posła Pawła Kowala dotycząca pomocy dla powodzian.

- Chcemy skoordynować pomoc dla powodzian. Po to, żeby trafiła we właściwe ręce a asortyment, który będziemy przekazywać, był naprawdę potrzebny – przekazano podczas konferencji.

Wojewoda Teresa Kubal – Hul mówiła o działaniach prowadzonych przez nasze województwo na rzecz osób poszkodowanych przez wielką wodę. - Województwo podkarpackie zostało oszczędzone przez żywioł, dlatego też bardzo aktywnie włączamy się w pomoc mieszkańcom regionów dotkniętych powodzią - mówiła wojewoda. Na miejscu działają m.in. helikopter Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wraz ze strażakami - ratownikami wysokościowymi z Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele policji, goprowcy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – wyliczała wojewoda. Wiemy także, że w rejony dotknięte powodzią wysłani zostaną pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie, którzy będą pomagać w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych w czasie powodzi.

Z kolei Prezydent Rzeszowa poinformował o wspólnej pomocy dla powodzian organizowanej przez Unię Metropolii Polskich.

- Wczoraj odbyło się zebranie samorządów stowarzyszonych w Unii Metropolii Polskich i uznaliśmy w gronie prezydentów największych miast, że w skoncentrujemy się na wsparciu tego, co trzeba robić po ustąpieniu wody - w usuwaniu skutków powodzi, ratowaniu infrastruktury – poinformował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Konrad Fijołek wspomniał również o projekcie uchwały, którym radni zajmą się podczas najbliższej sesji, dotyczącym finansowego wsparcia miast wojewódzkich, które ucierpiały na skutek powodzi.

- Na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa przygotowujemy projekt uchwały wspierający finansowo miasta wojewódzkie, które z nami współpracują. Jeśli tam nie trzeba będzie naprawiać szkód powodziowych, wtedy zdecydujemy o wsparciu innego miasta. Dotychczas, kiedy występowały jakiekolwiek kataklizmy w Polsce, Rzeszów zawsze solidaryzował z innymi samorządami i przekazywał wsparcie. Podobnie będzie i tym razem – zapewnił prezydent.

Wśród najpilniejszych spraw dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, Prezydent Rzeszowa wymienił agregaty prądotwórcze, i zwrócił się jednocześnie z prośbą do lokalnych przedsiębiorstw, które dysponują tego typu urządzeniami.– Apelujemy do firm, które mogą takim sprzętem dysponować, żeby skontaktowały się z naszym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Rozmawialiśmy już także z najważniejszymi firmami w Rzeszowie, takimi jak Asseco i Pratt&Whithney. Asseco już wczoraj przekazło środki na odbudowę szpitala w Nysie. Za chwilę spotykamy z rzeszowskimi spółkami komunalnymi, by zorganizować ekipy do usuwania skutków powodzi. Oczywiście będziemy koordynować nasze działania z samorządami podkarpackimi. Odbędzie także spotkanie z rzeszowskimi NGO-sami, które już działają i pomagają w usuwaniu skutków powodzi, i tymi, które będą chciały włączyć się w taką pomoc – powiedział Konrad Fijołek.

Reklama

Teresa Kubas-Hul poinformowała, że w środę na prośbę jednego z samorządów z województwa dolnośląskiego – gminy Długołęki wysłany został transport z 200 tysiącami worków na piasek. - Przygotowujemy do wysyłki na tereny powodziowe taki sprzęt, jak osuszacze, czy szczotki. Na bieżąco kontaktujemy się z wszystkimi wojewodami, ale również centrami zarządzania kryzysowego i dlatego też mamy najbardziej aktualną informację dotyczącą potrzeb, które zgłaszają poszczególne samorządy co do pomocy – mówiła wojewoda.

Dodała, że we wtorek po południu w PUW odbyło się spotkanie przedstawicieli m.in. Caritasu, PCK, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, PSP i Policji, poświęcone koordynacji działań.

- Wspólnie z panią wojewodą i panem prezydentem Rzeszowa apelujemy także o to, żeby każdy osobiście włączył się w pomoc. Tym razem nieszczęście nas ominęło, ale wielu naszych przyjaciół na Śląsku i Opolszczyźnie dzisiaj martwi się o swoje domy, o dobytek. Niech każdy pamięta, że nawet najdrobniejsza pomoc jest gestem, ciepłem, którego ktoś, kto dziś stoi na wałach i martwi się o swój dom - potrzebuje i na pewno z wdzięcznością przyjmie – mówił z kolei poseł Paweł Kowal.

Poniżej miejsca na terenie Rzeszowa, w których prowadzona jest zbiórka rzeczowa dla powodzian:

- Caritas Diecezji Rzeszowskiej - prowadzi zbiórkę darów dla powodzian: trwałe produkty spożywcze (zwłaszcza konserwy), woda mineralna, artykuły higieniczne, środki czystości, szczotki, mopy. Produkty (najlepiej zapakowane w karton) należy dostarczyć do biura Caritas w Rzeszowie przy ul. Jana Styki 21 lub do terenowych placówek Caritas.

- Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie. PCK zbiera m.in. wodę butelkowaną, żywność długoterminową oraz środki czystości i higieny osobistej. Dary można przynosić do Podkarpackiego OO PCK przy ul. Jana III Sobieskiego 3 w Rzeszowie w godz. 7:00 – 15:00.

- OSP Rzeszów Budziwój – tamtejsi strażacy prowadzą zbiórkę w remizie przy ul. Budziwojskiej 194 w Rzeszowie. Potrzebne są: woda niegazowana, żywność długoterminowa, środki czystości, środki higieniczne, karma dla zwierząt, łopaty, ściągaczki, gumowce. Strażacy z OSP Rzeszów-Budziwój zobowiązują się do dostarczenia darów do najbardziej potrzebujących osób w zalanych terenach.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na al. Powstańców Warszawy. Wyłączą dwa pasy ruchu

RZESZÓW. W sobotę (26 czerwca) prowadzone będą kolejne prace przy budowie kładki rowerowej przy moście Karpackim. W związku z tym kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, które potrwają od godz. 7:00 do...

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 3 lipca Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wprowadza na czas wakacji nowe rozkłady jazdy na liniach 0A, 0B, 12, 13, 17, 18, 19, 34. Linia nr 21 będzie zlikwidowana.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. W weekend degustacja i kiermasz produktów pszczelich

RZESZÓW. Już w najbliższy weekend w Rzeszowie odbędzie się druga edycja Rzeszowskiego Miodobrania - degustacja miodu z Pasieki w Sercu Miasta oraz kiermasz produktów pszczelich.

Rzeszów

Od 1 lipca wspólny bilet ZTM i ZG PKS. Umowa podpisana

RZESZÓW. Bilet miesięczny Autobus + Autobus uprawnia do podróżowania autobusami komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! W środę utrudnienia w ruchu na moście Karpackim

RZESZÓW. W związku z dalszymi pracami przy budowie kładki rowerowej, w środę (23 czerwca) na al. Powstańców Warszawy, na moście Karpackim) wystąpią utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Od dziś zakaz parkowania w rejonie ratusza

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wprowadził zakaz parkowania w rejonie rzeszowskiego ratusza. - Teren przy ratuszu ma być przestrzenią publiczną, dla mieszkańców, spacerowiczów - mówi Fijołek.

Rzeszów

Konrad Fijołek zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. 21 czerwca w rzeszowskim ratuszu, w obecności radnych i wielu zaproszonych gości, Konrad Fijołek złożył uroczyste ślubowanie. Tuż po zaprzysiężeniu nowy prezydent Rzeszowa spotkał się z mieszkańcami na Rynku.

Rzeszów

Zebrano pierwszy miód z pasieki MPWiK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK od około roku działa pierwsza w Rzeszowie miejska pasieka. 

Reklama