Rzeszów - Wtorek, 05.11.2024
Reklama

Rzeszów i Podkarpacie włączają się w pomoc dla powodzian. Punkty zbiórki darów na terenie miasta

Dodano: /

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę na rzeszowskim Rynku odbyła się wspólna konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul i posła Pawła Kowala dotycząca pomocy dla powodzian.

- Chcemy skoordynować pomoc dla powodzian. Po to, żeby trafiła we właściwe ręce a asortyment, który będziemy przekazywać, był naprawdę potrzebny – przekazano podczas konferencji.

Wojewoda Teresa Kubal – Hul mówiła o działaniach prowadzonych przez nasze województwo na rzecz osób poszkodowanych przez wielką wodę. - Województwo podkarpackie zostało oszczędzone przez żywioł, dlatego też bardzo aktywnie włączamy się w pomoc mieszkańcom regionów dotkniętych powodzią - mówiła wojewoda. Na miejscu działają m.in. helikopter Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wraz ze strażakami - ratownikami wysokościowymi z Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele policji, goprowcy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – wyliczała wojewoda. Wiemy także, że w rejony dotknięte powodzią wysłani zostaną pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie, którzy będą pomagać w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych w czasie powodzi.

Z kolei Prezydent Rzeszowa poinformował o wspólnej pomocy dla powodzian organizowanej przez Unię Metropolii Polskich.

- Wczoraj odbyło się zebranie samorządów stowarzyszonych w Unii Metropolii Polskich i uznaliśmy w gronie prezydentów największych miast, że w skoncentrujemy się na wsparciu tego, co trzeba robić po ustąpieniu wody - w usuwaniu skutków powodzi, ratowaniu infrastruktury – poinformował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Konrad Fijołek wspomniał również o projekcie uchwały, którym radni zajmą się podczas najbliższej sesji, dotyczącym finansowego wsparcia miast wojewódzkich, które ucierpiały na skutek powodzi.

- Na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa przygotowujemy projekt uchwały wspierający finansowo miasta wojewódzkie, które z nami współpracują. Jeśli tam nie trzeba będzie naprawiać szkód powodziowych, wtedy zdecydujemy o wsparciu innego miasta. Dotychczas, kiedy występowały jakiekolwiek kataklizmy w Polsce, Rzeszów zawsze solidaryzował z innymi samorządami i przekazywał wsparcie. Podobnie będzie i tym razem – zapewnił prezydent.

Wśród najpilniejszych spraw dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, Prezydent Rzeszowa wymienił agregaty prądotwórcze, i zwrócił się jednocześnie z prośbą do lokalnych przedsiębiorstw, które dysponują tego typu urządzeniami.– Apelujemy do firm, które mogą takim sprzętem dysponować, żeby skontaktowały się z naszym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Rozmawialiśmy już także z najważniejszymi firmami w Rzeszowie, takimi jak Asseco i Pratt&Whithney. Asseco już wczoraj przekazło środki na odbudowę szpitala w Nysie. Za chwilę spotykamy z rzeszowskimi spółkami komunalnymi, by zorganizować ekipy do usuwania skutków powodzi. Oczywiście będziemy koordynować nasze działania z samorządami podkarpackimi. Odbędzie także spotkanie z rzeszowskimi NGO-sami, które już działają i pomagają w usuwaniu skutków powodzi, i tymi, które będą chciały włączyć się w taką pomoc – powiedział Konrad Fijołek.

Reklama

Teresa Kubas-Hul poinformowała, że w środę na prośbę jednego z samorządów z województwa dolnośląskiego – gminy Długołęki wysłany został transport z 200 tysiącami worków na piasek. - Przygotowujemy do wysyłki na tereny powodziowe taki sprzęt, jak osuszacze, czy szczotki. Na bieżąco kontaktujemy się z wszystkimi wojewodami, ale również centrami zarządzania kryzysowego i dlatego też mamy najbardziej aktualną informację dotyczącą potrzeb, które zgłaszają poszczególne samorządy co do pomocy – mówiła wojewoda.

Dodała, że we wtorek po południu w PUW odbyło się spotkanie przedstawicieli m.in. Caritasu, PCK, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, PSP i Policji, poświęcone koordynacji działań.

- Wspólnie z panią wojewodą i panem prezydentem Rzeszowa apelujemy także o to, żeby każdy osobiście włączył się w pomoc. Tym razem nieszczęście nas ominęło, ale wielu naszych przyjaciół na Śląsku i Opolszczyźnie dzisiaj martwi się o swoje domy, o dobytek. Niech każdy pamięta, że nawet najdrobniejsza pomoc jest gestem, ciepłem, którego ktoś, kto dziś stoi na wałach i martwi się o swój dom - potrzebuje i na pewno z wdzięcznością przyjmie – mówił z kolei poseł Paweł Kowal.

Poniżej miejsca na terenie Rzeszowa, w których prowadzona jest zbiórka rzeczowa dla powodzian:

- Caritas Diecezji Rzeszowskiej - prowadzi zbiórkę darów dla powodzian: trwałe produkty spożywcze (zwłaszcza konserwy), woda mineralna, artykuły higieniczne, środki czystości, szczotki, mopy. Produkty (najlepiej zapakowane w karton) należy dostarczyć do biura Caritas w Rzeszowie przy ul. Jana Styki 21 lub do terenowych placówek Caritas.

- Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie. PCK zbiera m.in. wodę butelkowaną, żywność długoterminową oraz środki czystości i higieny osobistej. Dary można przynosić do Podkarpackiego OO PCK przy ul. Jana III Sobieskiego 3 w Rzeszowie w godz. 7:00 – 15:00.

- OSP Rzeszów Budziwój – tamtejsi strażacy prowadzą zbiórkę w remizie przy ul. Budziwojskiej 194 w Rzeszowie. Potrzebne są: woda niegazowana, żywność długoterminowa, środki czystości, środki higieniczne, karma dla zwierząt, łopaty, ściągaczki, gumowce. Strażacy z OSP Rzeszów-Budziwój zobowiązują się do dostarczenia darów do najbardziej potrzebujących osób w zalanych terenach.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

RZESZÓW. Pracownicy MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Rzeszów

Miasto wesprze kolejny startup. To aplikacja ułatwiająca lotnicze podróże

RZESZÓW. Rzeszów przyczyni się do rozwoju mobilnej aplikacji FLYTRIP lokalnej firmy Propjet. To nowoczesne narzędzie, które ma ułatwić podróżowanie samolotem. 

Rzeszów

Będą nowe ekologiczne autobusy w Rzeszowie

RZESZÓW. Ruszył przetarg na zakup kolejnych miejskich autobusów elektrycznych i gazowych. Miejski tabor wzmocni się łącznie o 14 ekologicznych pojazdów.

Rzeszów

W listopadzie Rzeszów zyskał prawie 800 drzew

RZESZÓW. Zakończyły się jesienne nasadzenia drzew na terenie miasta. W różnych punktach Rzeszowa posadzono blisko 800 roślin, m.in. lip, dębów i brzóz.

Rzeszów

Straż Miejska kontrolowała dym z domowych kominów przy pomocy drona

RZESZÓW. Od osiedli Zalesie i Przybyszówka zaczęły się kontrole dymu wydobywającego się z domowych kominów. Straż Miejska używa do tego drona. W czterech miejscach mogło dojść do nadużyć.

Rzeszów

W niedzielę kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W niedzielę 5 grudnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED, przeprowadzi na terenie urzędu kolejną akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. 

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Reklama