Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rzeszów bez zgody MSWiA na dalsze poszerzanie. Ratusz: „nie składamy broni”

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upubliczniło projekt rozporządzenia, w którym zawarta jest negatywna opinia na temat dalszego poszerzania Miasta Rzeszów. Dodatkowo wydano zgodę na poszerzenie Głogowa Małopolskiego.

Zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Negatywnie o poszerzeniu Rzeszowa

Pierwsza negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Kolejna zła wiadomość dla władz miasta przyszła 11 lipca br., kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.

Dodajmy, że poza pozytywną opinią Rady Miasta Rzeszowa, negatywne opinie w sprawie przyłączenia ww. terenów wydała Rada Gminy Krasne, Rada Miejska w Boguchwale, Rada Miejska w Głogowie Małopolskim, Rada Gminy Trzebownisko oraz Rada Powiatu Rzeszowskiego i rzecz jasna wojewoda podkarpacki.

W Ratuszu słyszymy, że w środę prezydent Rzeszowa jedzie do Warszawy rozmawiać w sprawie ww. opinii: „Będzie przekonywał, żeby przynajmniej przyłączyć te tereny, które po konsultacjach były za przyłączeniem, czyli Malawa, Racławówka Doły i Pogwizdów Nowy. Cały czas będziemy walczyć. Nie składamy broni” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Reklama

Pozytywnie w sprawie Głogowa Małopolskiego

Zgoła odmienne nastroje panują w Głogowie Małopolskim, ponieważ w tym samym raporcie rozważana była również kwestia dołączenia do gminy terenów. Władze miasta postulowały o przyłączenie Rogoźnicy o powierzchni 259,32 ha (626 mieszkańców), Woli Cichej o powierzchni 147,77 ha (357 mieszkańców) oraz Zabajki o powierzchni 310.40 ha (801 mieszkańców).

„Powierzchnia dostępnych terenów inwestycyjnych w mieście wyczerpuje się, dodatkowo część z tych terenów jest trudna do zagospodarowania ze względu na własność prywatną i wysoką cenę sprzedaży. Część z tych terenów ze względu na istniejące przeznaczenie i lokalizację uniemożliwia budowę zakładów produkcyjnych. Powiększenie obszaru miasta Głogowa Małopolskiego pozwoli na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, zwłaszcza dla inwestycji produkcyjnych i usługowych. Nowe obszary miasta będą zagospodarowane w sposób przewidywalny i uporządkowany, a to przyspieszy rozwój gospodarczy oraz spowoduje aktywizację zawodową społeczeństwa” – czytamy w projekcie rozporządzenia MSWiA.

Zaznaczmy, że mówimy dzisiaj jedynie o projekcie. Ostatecznie temat zostanie rozstrzygnięty na lipcowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dodajmy, że mieszkańcy sołectw, które Rzeszów chce dołączyć również zabrali głos w sprawie.




 Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejne autobusy elektryczne wkrótce wyjadą na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Komunikacja miejska w Rzeszowie wzbogaci się o 6 nowych autobusów elektrycznych Solaris.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 30 stycznia zamknięty fragment DK9 w Rudnej Małej

Utrudnienia wystąpią w związku z pracami prowadzonymi przez PKP PLK.

Rzeszów

31. Finał WOŚP już w niedzielę. Zobacz, co będzie działo się w Rzeszowie

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. koncerty, korowód wolontariuszy, animacje dla dzieci i oczywiście Światełko do Nieba.

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa ma już zadaszenie

RZESZÓW. Na budowie nowej hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 na ul. Towarnickiego w Rzeszowie trwa montaż dachu.

Rzeszów

Policyjny pościg za pijanym kierowcą

RZESZÓW. 1,4 promila alkoholu w organizmie miał 43-latek, który wczoraj wieczorem w Trzcianie chciał uniknąć kontroli i próbował uciec przed Policją.

Rzeszów

Jaki los czeka rezerwat "Lisia Góra"? Dyskusja w Uniwersytecie Rzeszowskim

RZESZÓW. W najbliższą środę w Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się wykład i dyskusja o dalszym losie rezerwatu “Lisia Góra”. Prelegentem będzie dr hab. Andrzej Bobiec, prof. UR.

Rzeszów

Ponad 1,6 mln zł na pomoc osobom bezdomnym w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta otrzymało dwie dotacje na pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Kwota przeznaczona na ten cel to łącznie ponad 1,6 mln zł.

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie

RZESZÓW. 36 pojazdów oferujących usługi przewozowe na aplikację skontrolowano w ramach piątkowych działań rzeszowskich policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy ITD, KAS oraz Straży Granicznej. Ujawniono 14 wykroczeń.

Reklama