Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 19 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2024. Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Już po raz 30. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) zorganizuje interaktywne wykłady i warsztaty dla małych studentów. Każdy kolejny rok to nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

W semestrze letnim DUT w Rzeszowie przewidziano cztery, godzinne wykłady popularnonaukowe z takich dziedzin jak: dziedziny matematyka, fizyka, kryminalistyka i psychologia.

Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę prosto z Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania, dowiadując się przy tym ile fizyki jest w magii czy iluzji. Będąc już w temacie magii, na kolejnym wykładzie mali studenci poznają jej zastosowanie w matematyce, odkrywając, że liczby można wykorzystywać nie tylko do żmudnych obliczeń, ale także do... przewidywania przyszłości, czytania w myślach czy ukrywania wiadomości przed niepowołanymi oczami!  Z kolei podczas kryminalistycznego wykładu uczestnicy wcielą się w rolę detektywa poznając sekrety jego pracy oraz badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie  zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Tym razem dzieci będą eksperymentować z żywiołem, bez którego nie przeżylibyśmy, a którego zastosowanie i potęga może wiele nauczyć – mowa tutaj o wodzie. Podczas wodnych warsztatów dzieci wykonają wiele doświadczeń, poznając przy tym prawa nauki. Z kolei drugi temat warsztatów dotyczyć będzie zjawiska fluorescencji. Dzieci zostaną wprowadzone w tajniki emisji światła przez różne przedmioty codziennego użytku, dowiedzą się również wielu praktycznych rzeczy jak np. odróżniania pieniędzy fałszywych od prawdziwych.
Reklama
Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.  Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zapisy na zajęcia DUT

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10.00 do 26 lutego 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Szczegóły dotyczące rejestracji można znaleźć na stronie  na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA.

W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Uniwersytet Rzeszowski.

Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy nieruchomościach w Rzeszowie. Można ubiegać się o dotację m.in. na oczko wodne czy ogród...

Rzeszów

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg

RZESZÓW. 1,4 kilometra ma mieć nowa droga, który połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji. Firmy mają czas na składanie ofert do 20 marca.

Rzeszów

Kontrole kierowców taksówek na aplikację w Rzeszowie. Ujawniono 10 wykroczeń

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami KAS oraz BOSG po raz kolejny przeprowadzili kontrole pojazdów oferujących usługi przewozowe na aplikację.  Sprawdzono 32 pojazdy, ujawniono 10 wykroczeń.

Rzeszów

Ruszył przetarg na budowę strefy wypoczynku i rekreacji na os. Staromieście

RZESZÓW. W rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej, powstanie duża strefa wypoczynku i rekreacji. Przetarg na poszukiwanie wykonawcy tej inwestycji został już ogłoszony.

Rzeszów

Nowości na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny wprowadzono dodatkowe ułatwienia dla podróżnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unowocześniły system informacji pasażerskiej. Uruchomiono wyświetlacze i komunikaty głosowe na peronach i w przejściu podziemnym.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa

RZESZÓW. Centrum Operacji Bezpieczeństwa, z angielskiego Security Operations Center (SOC),  ma chronić miasto m.in. przed incydentami związanymi z bezpieczeństwem cybernetycznym. To pierwsza w Polsce jednostka tego typu w administracji samorządowej. Wdrożeniem systemu...

Rzeszów

Rzeszowski "Elektronik" zostanie rozbudowany

RZESZÓW. Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, to kolejna placówka oświatowa, która zostanie rozbudowana. W wyniku modernizacji, uczniowie szkoły będą mogli korzystać m.in. z nowych pracowni technicznych oraz językowych.

Rzeszów

Kupując obraz, wspierasz działalność Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Do niedzieli, 18 lutego trwają licytacje  w XV Charytatywnej Aukcji Obrazów ARTYŚCI DZIECIOM „Sztuka pomagania nie mija” organizowanych przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Reklama