Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 19 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2024. Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Już po raz 30. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) zorganizuje interaktywne wykłady i warsztaty dla małych studentów. Każdy kolejny rok to nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

W semestrze letnim DUT w Rzeszowie przewidziano cztery, godzinne wykłady popularnonaukowe z takich dziedzin jak: dziedziny matematyka, fizyka, kryminalistyka i psychologia.

Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę prosto z Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania, dowiadując się przy tym ile fizyki jest w magii czy iluzji. Będąc już w temacie magii, na kolejnym wykładzie mali studenci poznają jej zastosowanie w matematyce, odkrywając, że liczby można wykorzystywać nie tylko do żmudnych obliczeń, ale także do... przewidywania przyszłości, czytania w myślach czy ukrywania wiadomości przed niepowołanymi oczami!  Z kolei podczas kryminalistycznego wykładu uczestnicy wcielą się w rolę detektywa poznając sekrety jego pracy oraz badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie  zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Tym razem dzieci będą eksperymentować z żywiołem, bez którego nie przeżylibyśmy, a którego zastosowanie i potęga może wiele nauczyć – mowa tutaj o wodzie. Podczas wodnych warsztatów dzieci wykonają wiele doświadczeń, poznając przy tym prawa nauki. Z kolei drugi temat warsztatów dotyczyć będzie zjawiska fluorescencji. Dzieci zostaną wprowadzone w tajniki emisji światła przez różne przedmioty codziennego użytku, dowiedzą się również wielu praktycznych rzeczy jak np. odróżniania pieniędzy fałszywych od prawdziwych.
Reklama
Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.  Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zapisy na zajęcia DUT

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10.00 do 26 lutego 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Szczegóły dotyczące rejestracji można znaleźć na stronie  na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA.

W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Uniwersytet Rzeszowski.

Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Arkadiusz Andrejkow stworzył mural na budynku OKL Prz w Jasionce

JASIONKA. Mural ma przypominać o lokalnych lotniczych tradycjach, popularyzować lotnictwo i inspirować przyszłych adeptów pilotażu do studiowania.

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi dla potrzebujących

RZESZÓW. W centrum handlowym Plaza obędzie się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa.

Rzeszów

Nowy żłobek powstanie na os. Wilkowyja

RZESZÓW. Radni zabezpieczyli pierwsze środki na budowę nowego żłobka na osiedlu Wilkowyja. Ma powstać do 2022 roku.

Rzeszów

Kierowco! Remont ul. Lisa-Kuli rozpoczęty [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Utrudnień należy się spodziewać do końca sierpnia. Remontowana droga będzie miała całkowicie nową nawierzchnię.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

RZESZÓW. „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania” – to hasło tegorocznej pielgrzymki z Rzeszowa do Częstochowy, która ze względu na pandemię odbywa się w zmienionej formie.

Rzeszów

Rusza budowa Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Dziś symbolicznie wbito łopatę pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja o wartości ponad 90 mln zł ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Rzeszów

29. Rajd Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice, objazdy autobusów

RZESZÓW. W czwartek rusza MARMA 29. Rajd Rzeszowski. Zawody odbędą się na ulicach Rzeszowa i powiatów: rzeszowskiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. 

Rzeszów

Kto wybuduje żłobek i przedszkole na os. Budziwój?

RZESZÓW. Władze miasta ogłosiły drugi przetarg na budowę żłobka i przedszkola na os. Budziwój. Poprzedni przetarg okazał się nieuważny ze względu na błędy formalne i za wysokie oferty wykonawców.

Reklama