Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rozpoczynają się zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Zapisy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letni 2020 rozpoczynają się 12 lutego. Na zajęcia w Rzeszowie, ponownie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT. Rejestracja będzie aktywna od 12 lutego od godz. 10.00 do 19 lutego 2020 do godz. 23.59.59. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora.

Semestr letni to cztery spotkania od marca do czerwca, zawsze jedno w miesiącu, zawszę w sobotę.  Wykłady trwają godzinę i poruszają naukowe zagadnienia z wybranych dziedzin. W semestrze letnim wspólnie z małymi studentami będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania takie jak: skąd biorą się kolory, czym jest prąd elektryczny, jak działa laser i gdzie go stosujemy i co wspólnego ze sobą mają starożytne fajerwerki i nowoczesne loty kosmiczne. Studenci DUT poznają także fizykę lotu kosmicznego, chemię kolorowych fajerwerków, oraz dowiedzą się czym jest transformator Tesli i generator Van de Graaffa.
Reklama
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.

Wykłady odbywają się w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Dębicy oraz w Stalowej Woli. W Rzeszowie na zajęcia mogą zapisywać się dzieci z całego województwa podkarpackiego, w Dębicy zamieszkałe na terenie powiatu dębickiego; w Mielcu dla wszystkich mieszkających w powiecie mieleckim; a  Stalowej Woli wszystkie dzieci z miasta.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Do tej pory liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez Fundację wyniosła już ponad 40 000 osób

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Bulwarach powstaje nowy odcinek ścieżki biegowej

RZESZÓW. Będzie on połączony z już istniejącą ścieżką tworząc pętlę o długości ponad kilometra. Inwestycja ma być gotowa na przełomie września i października.

Rzeszów

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej. Będą cztery pasy ruchu do autostrady

RZESZÓW. Wykonano już m.in. przebudowę sieci wodociągowej i gazowej a także część konstrukcji poszerzenia drogi. 

Rzeszów

W sobotę Marsz Równości w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Marsz odbędszie się pod hasłem "Idziemy po równość i pokój".

Rzeszów

Bezpłatne badania profilaktyczne. Autobus „Medyka” odwiedzi rzeszowskie osiedla [Harmonogram wizyt]

RZESZÓW. Dzisiaj na osiedlu Matysówka zainaugurowano wspólną akcję Rzeszowa i Centrum Medycznego Medyk pod hasłem „Jazda profilaktyczna”.

Rzeszów

Trwa budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego i przebudowa dworca kolejowego

RZESZÓW. Prace realizowane są zarówno przy parkingu podziemnym, jak również w budynku dworca.

Rzeszów

Sukces rakiety zbudowanej przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz. Debiutancki lot odbył się podczas Festiwalu Meteora 2022.

Rzeszów

W przychodni przy ul. Czackiego zerwała się winda. Ranne dwie osoby

RZESZÓW. Wczoraj w budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1 przy ul. Czackiego (boczna ul. Hetmańskiej) doszło do zerwania windy, w której znajdowało się dwóch mężczyzn. Obaj zostali ranni.  

Rzeszów

Strzały i wybuchy w Urzędzie Marszałkowskim

RZESZÓW. Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Wrzesień 2022”.

Reklama