Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzeszowa. Wykonawca, będzie miał 12 miesięcy na realizację zadania.
 
Ulica Grunwaldzka jest ostatnią częścią miejskiego deptaka, która czekała na remont. Wcześniej miastu udało się odnowić ulice 3 Maja i Kościuszki. Jak przekonuje prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek, po zakończeniu prac będzie to wyjątkowa część miasta.

- Niegdyś była to jedna ze strategicznych dróg Rzeszowa. Dzisiaj chcemy aby służyła mieszkańcom jako wspaniałe miejsce do spotkań i spacerów. Dlatego zaplanowaliśmy tutaj mnóstwo elementów, które uczynią przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną. To przede wszystkim drzewa, których tutaj nie ma, a które zostaną posadzone wzdłuż deptaka. Odtworzymy pomnik grunwaldzki i być może w jakiś sposób zaakcentujemy bramę sandomierską, która niegdyś była ważnym elementem tego miejsca. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowe miejsce na mapie Rzeszowa – mówi Konrad Fijołek. 
 
Prace przy rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej rozpoczną się od wymiany wyeksploatowanych sieci podziemnych. Kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć gazowa i pozostałe będą wymieniane do wiosny przyszłego roku. Następnie rozpocznie się budowa nowej nawierzchni ulicy. 
 
Przygotowania do remontu były poprzedzone licznymi konsultacjami ze służbami ochrony zabytków, zarówno miejskimi, jak i wojewódzkimi.
 
Zakres prac będzie bardzo duży. Największą i najdroższą częścią tego zadania będzie przebudowa starych, często wadliwie działających instalacji podziemnych. Przebudowane i remontowane będą m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci wodociągowa i gazowa. Przebudowane będzie także oświetlenie uliczne – zamontowane zostaną energooszczędne oprawy LED.
 
Nowa nawierzchnia
 
W ramach przebudowy wymieniona zostanie także nawierzchnia deptaka. Zniknie betonowa kostka brukowa. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka, natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm. Takie same płyty przed kilku laty zostały położone na innym rzeszowskim deptaku - ul. Kościuszki.
 
Reklama
Modernizacja placu przed budynkiem UR

 
W ramach inwestycji przebudowany zostanie plac przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane oraz częściowo wymienione, ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Pojawią się tu również elementy małej architektury: ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Przeprowadzona zostanie pielęgnacja drzew rosnących przy budynku UR.
 
Więcej zieleni
 
Na przebudowanej ul. Grunwaldzkiej będzie więcej zieleni - pojawią się nowe drzewa. Będą to graby pospolite ‘frans fontaine’ - 37 sztuk i platany klonolistne ‘alphen’s globe’ - 9 sztuk. Drzewa posadzone zostaną po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego a także na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego i na placu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską – drzewa o koronie kulistej. Wszystkie drzewa będą wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.
 
Nowości na ul. Grunwaldzkiej
 
Nowymi elementami w przestrzeni deptaka będą parklety, które ustawione zostaną na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.
 
Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
 
Przebudowę ul. Grunwaldzkiej wykona firma OBO Polska z Rzeszowa. Koszt inwestycji to ok. 13,681 mln zł. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy (od daty podpisania umowy) na wykonanie zadania.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Coraz rzadziej wybieramy się do muzeów, choć zbiorów przybywa

PODKARPACIE. Liczba zwiedzających w ub. roku była o 36,2 tys. mniejsza niż w 2017 roku.    

Rzeszów

Autobusy MPK dowiozą mieszkańców na koncert Jednego Serca Jednego Ducha i Wschód Kultury

RZESZÓW. Koncert jednego Serca jednego Ducha odbędzie się 20 czerwca, natomiast Wschód Kultury rozpocznie się 21 czerwca.

Rzeszów

Trwa sesja Rady Miasta. Czy radni przyznają prezydentowi absolutorium?

RZESZÓW. Porządek obrad zapowiada długą debatę radnych. Wśród tematów: absolutorium, dopłaty dla mieszkańców oraz projekt uchwały zwiększający ceny biletów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rzeszowska policja publikuje wizerunek złodzieja roweru

RZESZÓW. Kradzieży roweru marki kross dokonano 8 kwietnia. 

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Reklama