Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzeszowa. Wykonawca, będzie miał 12 miesięcy na realizację zadania.
 
Ulica Grunwaldzka jest ostatnią częścią miejskiego deptaka, która czekała na remont. Wcześniej miastu udało się odnowić ulice 3 Maja i Kościuszki. Jak przekonuje prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek, po zakończeniu prac będzie to wyjątkowa część miasta.

- Niegdyś była to jedna ze strategicznych dróg Rzeszowa. Dzisiaj chcemy aby służyła mieszkańcom jako wspaniałe miejsce do spotkań i spacerów. Dlatego zaplanowaliśmy tutaj mnóstwo elementów, które uczynią przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną. To przede wszystkim drzewa, których tutaj nie ma, a które zostaną posadzone wzdłuż deptaka. Odtworzymy pomnik grunwaldzki i być może w jakiś sposób zaakcentujemy bramę sandomierską, która niegdyś była ważnym elementem tego miejsca. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowe miejsce na mapie Rzeszowa – mówi Konrad Fijołek. 
 
Prace przy rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej rozpoczną się od wymiany wyeksploatowanych sieci podziemnych. Kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć gazowa i pozostałe będą wymieniane do wiosny przyszłego roku. Następnie rozpocznie się budowa nowej nawierzchni ulicy. 
 
Przygotowania do remontu były poprzedzone licznymi konsultacjami ze służbami ochrony zabytków, zarówno miejskimi, jak i wojewódzkimi.
 
Zakres prac będzie bardzo duży. Największą i najdroższą częścią tego zadania będzie przebudowa starych, często wadliwie działających instalacji podziemnych. Przebudowane i remontowane będą m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci wodociągowa i gazowa. Przebudowane będzie także oświetlenie uliczne – zamontowane zostaną energooszczędne oprawy LED.
 
Nowa nawierzchnia
 
W ramach przebudowy wymieniona zostanie także nawierzchnia deptaka. Zniknie betonowa kostka brukowa. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka, natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm. Takie same płyty przed kilku laty zostały położone na innym rzeszowskim deptaku - ul. Kościuszki.
 
Reklama
Modernizacja placu przed budynkiem UR

 
W ramach inwestycji przebudowany zostanie plac przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane oraz częściowo wymienione, ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Pojawią się tu również elementy małej architektury: ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Przeprowadzona zostanie pielęgnacja drzew rosnących przy budynku UR.
 
Więcej zieleni
 
Na przebudowanej ul. Grunwaldzkiej będzie więcej zieleni - pojawią się nowe drzewa. Będą to graby pospolite ‘frans fontaine’ - 37 sztuk i platany klonolistne ‘alphen’s globe’ - 9 sztuk. Drzewa posadzone zostaną po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego a także na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego i na placu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską – drzewa o koronie kulistej. Wszystkie drzewa będą wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.
 
Nowości na ul. Grunwaldzkiej
 
Nowymi elementami w przestrzeni deptaka będą parklety, które ustawione zostaną na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.
 
Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
 
Przebudowę ul. Grunwaldzkiej wykona firma OBO Polska z Rzeszowa. Koszt inwestycji to ok. 13,681 mln zł. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy (od daty podpisania umowy) na wykonanie zadania.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa firma rozpoczyna działalność przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

RZESZÓW. Dachser zajmuje się głównie obsługą przesyłek chemicznych, w tym materiałów niebezpiecznych, tzw. ADR.

Rzeszów

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

RZESZÓW. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

Rzeszów

Piłkarskie derby Rzeszowa. Będzie walka o fotel lidera?

RZESZÓW. Derby odbędą się na Stadionie Miejskim w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej 69 w niedzielę 22 września o godzinie 13:05. 

Rzeszów

Umowa na projekt tunelu pod rondem Pobitno podpisana

RZESZÓW. Miasto za projekt zapłaci 1,4 mln zł.

Rzeszów

PiS o inwestycjach w Rzeszowie. Nie obyło się bez „przytyku” w stronę władz miasta

RZESZÓW. Poruszono m.in. temat obwodnicy południowej i budowy Sądu Okręgowego

Rzeszów

Rzeszów Business Run 2019. Będą utrudnienia w ruchu i zmiany tras autobusów miejskich

RZESZÓW. Już za kilka dni ulicami Rzeszowa przebiegnie Rzeszów Business Run 2019. 3,5 km trasą pobiegnie około 150 drużyn. 

Rzeszów

78 zarzutów usłyszały trzy osoby podejrzane o wyłudzenia telefonów komórkowych

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec zatrzymanych areszt tymczasowy.

Reklama