Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie. W pierwszej kolejności prace skupiają się na zbieraniu orzechów kotewki wodnej, znajdującej się pod ochroną.

Końcem lipca doszło do oficjalnego podpisania umowy na odmulenie zalewu. Koszt prac, jakie należy wykonać, wynosi 49,7 mln zł, z czego aż 42,2 mln zł pochodzi z unijnych środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z pomiarami batymetrycznymi dna, do wydobycia w I etapie prac jest 500 tys. m3 osadu. Kolejny etap wiąże się z wydobyciem ok. 180 tys. m3 osadu.

Zaznaczmy również, że zasadnicze prace będą prowadzone w okresie od października do lutego. Prace związane z odmuleniem w pierwszym etapie potrwają ok. 3 lat, począwszy od br. Prace będą wykonywane przy użyciu m.in. refulera, urządzeń do zbierania trzcinowisk oraz kontenerów do odwodnienia, które mają pomóc w neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu osadu.

Zanim jednak wykonawca przejdzie do zasadniczej części robót, należy zadbać o rośliny będące pod ochroną, toteż 4 września br. prace rozpoczynają się od przeniesieniem ze zbiornika rzeszowskiego znajdującej rośliny kotewki orzech wodny. Roślina ta musi zostać zebrana przed rozpoczęciem  zasadniczych prac odmuleniowych. Dodajmy, że odmuleniem zajmuje się konsorcjum krajowych firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwem Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.
Reklama
„Istniejące stanowiska kotewki były od kilku tygodni systematycznie kontrolowane przez zespół przyrodniczy pracowników Wód Polskich, oraz nadzór hydrobotaniczny aby ustalić optymalny czas zbioru orzechów. Tegoroczny zbiór obejmie powierzchnię ok. 0,74 ha, która zostanie odmulona w I cyklu prac. Równolegle realizowane były poszukiwania akwenów zastępczych do których orzechy zostaną przeniesione” – informuje Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej RZGW Wody Polskie.

RZGW informuje również, że aktualnie wykonawca inwestycji zajmuje się finalizacją spraw związanych z organizacją placu budowy, w tym uzyskanie zgody administratorów dróg miejskich na transport urobku.

fot. Zebrane orzechy kotewki wodnej / Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Rzeszowie niemal pewne. PGE postawiło ratusz pod ścianą

RZESZÓW. Trwa II etap postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul Ciepłowniczej.

Rzeszów

Biuro Rady Miasta Rzeszowa zmieni lokalizację

RZESZÓW. Biuro Rady Miasta, które od około 10 lat mieści się w willi przy al. Pod Kasztanami 8, zostało zmuszone do zmiany lokalu.

Rzeszów

Zakaz sprzedaży alkoholi w godzinach nocnych obejmie cały Rzeszów?

RZESZÓW.  Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej rozważy propozycje.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów powalczy o punkty w Bełchatowie

RZESZÓW. Początek spotkania w Bełchatowie o godz. 17.30. Transmisja w Polsacie Sport.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Młp. Policja poszukuje świadków

RZESZÓW. 19-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Rzeszów

Witold Wiśniewski rezygnuje z funkcji dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1

RZESZÓW. Tadeusz Pióro będzie pełnił obowiązki aż do rozstrzygnięcia konkursu, który wyłoni nowego dyrektora szpitala.

Rzeszów

Sprawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trafiła do komisji

RZESZÓW. Temat został przeniesiony pod obrady komisji.

Rzeszów

Gdzie znajdzie się dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości?

RZESZÓW. Dzwon po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na Placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Reklama