Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie. W pierwszej kolejności prace skupiają się na zbieraniu orzechów kotewki wodnej, znajdującej się pod ochroną.

Końcem lipca doszło do oficjalnego podpisania umowy na odmulenie zalewu. Koszt prac, jakie należy wykonać, wynosi 49,7 mln zł, z czego aż 42,2 mln zł pochodzi z unijnych środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z pomiarami batymetrycznymi dna, do wydobycia w I etapie prac jest 500 tys. m3 osadu. Kolejny etap wiąże się z wydobyciem ok. 180 tys. m3 osadu.

Zaznaczmy również, że zasadnicze prace będą prowadzone w okresie od października do lutego. Prace związane z odmuleniem w pierwszym etapie potrwają ok. 3 lat, począwszy od br. Prace będą wykonywane przy użyciu m.in. refulera, urządzeń do zbierania trzcinowisk oraz kontenerów do odwodnienia, które mają pomóc w neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu osadu.

Zanim jednak wykonawca przejdzie do zasadniczej części robót, należy zadbać o rośliny będące pod ochroną, toteż 4 września br. prace rozpoczynają się od przeniesieniem ze zbiornika rzeszowskiego znajdującej rośliny kotewki orzech wodny. Roślina ta musi zostać zebrana przed rozpoczęciem  zasadniczych prac odmuleniowych. Dodajmy, że odmuleniem zajmuje się konsorcjum krajowych firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwem Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.
Reklama
„Istniejące stanowiska kotewki były od kilku tygodni systematycznie kontrolowane przez zespół przyrodniczy pracowników Wód Polskich, oraz nadzór hydrobotaniczny aby ustalić optymalny czas zbioru orzechów. Tegoroczny zbiór obejmie powierzchnię ok. 0,74 ha, która zostanie odmulona w I cyklu prac. Równolegle realizowane były poszukiwania akwenów zastępczych do których orzechy zostaną przeniesione” – informuje Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej RZGW Wody Polskie.

RZGW informuje również, że aktualnie wykonawca inwestycji zajmuje się finalizacją spraw związanych z organizacją placu budowy, w tym uzyskanie zgody administratorów dróg miejskich na transport urobku.

fot. Zebrane orzechy kotewki wodnej / Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Połączenie ul. Błogosławionej Karoliny z ul. Dynowską i Czudecką na ukończeniu

RZESZÓW. Inwestycję realizuje firma Strabag. Droga ma być ukończona wczesną jesienią tego roku, najprawdopodobniej już końcem września.

Rzeszów

Rusza sprzedaż bezpłatnych biletów MPK dla uczniów

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia br. rozpoczyna się zapisywanie uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla uczniów na kolejny rok szkolny.

Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w Plazie

RZESZÓW. Krew będzie można oddać w najbliższą sobotę 5 sierpnia 2023 r. w specjalnym Krwiobusie RCKiK ustawionym przed wejściem do Plazy.

Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury poszukuje instruktorów zajęć

RZESZÓW. Placówka poszukuje ludzi z pasją i pozytywną energią, lubiących pracę z dziećmi i młodzieżą czy też dorosłymi i seniorami.

Rzeszów

Impreza naukowo-motoryzacyjna w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce zmieni się w arenę wielbicieli motoryzacji i paliw przyszłości.

Rzeszów

Budowa nowego odcinka ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Nowa droga będzie miała prawie 700 metrów długości i 7 metrów szerokości. Przy drodze powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Częścią tego zadania będzie także budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Trwa budowa nowoczesnego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku. Nowa placówka rozpocznie działalności 1 stycznia 2024 r.

Rzeszów

Pierwszy na Podkarpaciu system do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wzbogaci o specjalny system służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. 

Reklama