Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

"Różowe skrzyneczki" w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Dodano:

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ
RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie włączyła się w akcję fundacji „Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W toaletach na terenie uczelni pojawiły się skrzyneczki, w których znajdują się darmowe środki higieny osobistej.
 
„Różowa skrzyneczka” to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.
 
- Wykluczenie menstruacyjne w Polsce jest faktem: wiele kobiet oraz dziewcząt nie może sobie pozwolić na zakup niezbędnych artykułów higienicznych i negatywnie wpływa to na ich samopoczucie i aktywność w sferze publicznej. Włączając się z inspiracji naszego Samorządu Studenckiego w akcję Różowa skrzyneczka wyraźnie podpisujemy się pod hasłem, że swobodny dostęp do artykułów higienicznych powinien być w naszym kraju prawem, a nie luksusem. Wykluczenie menstruacyjne to także bardzo ograniczona edukacja dotycząca jednego z podstawowych procesów fizjologicznych kobiet stanowiących ponad połowę społeczeństwa. Pora to zmienić i włączyć tę tematykę związaną do normalnego codziennego dyskursu. Dodam jeszcze, że udział w akcji Różowa skrzyneczka to element realizacji Strategii Zrownoważonego Rozwoju WSIiZ na lata 2022-2024, a konkretnie punktu 5. dotyczącego równości płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt – zwraca uwagę dr Małgorzata Gosek, Prorektorka ds. Nauczania.
 
Reklama
Różowe skrzyneczki, w których znajdują się darmowe podpaski i tampony, pojawiły się w dwóch toaletach: obok Read&Relax Room w budynku przy ulicy Sucharskiego 2 oraz w toalecie naprzeciwko portierni w kampusie uczelni w Kielnarowej.
 
Skrzyneczki zostały zamontowane w taki sposób, aby miały do nich dostęp osoby z niepełnosprawnościami.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców

RZESZÓW. Od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku, punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy będzie działał w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Rzeszów

Latem rozpocznie się drugi etap budowy parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. W tym roku w parku zostaną stworzenie nowe strefy rekreacji i zieleni.

Rzeszów

W niedzielę Piknik Charytatywny z okazji Dnia Dziecka

RZESZÓW. Wydarzenie organizuje Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W programie atrakcje dla całych rodzin.

Rzeszów

W piątek nieczynne przystanki dla linii nr 44 i 58 w Tyczynie

W związku z remontem nawierzchni ulic w Tyczynie, nieczynne będą przystanki dla linii nr 44 i 58.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Rzeszów

Czernihów kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Czernihów został 16 miastem partnerskim Rzeszowa, piątym w Ukrainie. W poniedziałek podpisano umowę partnerską.

Rzeszów

Od wtorku ul. Grottgera otwarta dla ruchu

RZESZÓW. Od wtorku (21 czerwca) kierowcy znów będą mogli korzystać z ul. Grottgera. Przy ulicy wyznaczane będą miejsca postojowe kiss&ride.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa otwarto skwer im. Zdzisława Postępskiego

RZESZÓW. Skwer między ulicą Moniuszki a aleją Cieplińskiego nazwano imieniem Zdzisława Postępskiego – fotografa oraz pasjonata lotnictwa i wychowawcy młodzieży.

Reklama