Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Decyzją Sejmu Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy jest jednym z patronów 2022 roku w Polsce. W styczniu tego roku przypadała 140. rocznica śmierci, a w środę 8 marca 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który swoje życie związał z Rzeszowem. W obchody jubileuszowego roku włączyła się stolica Podkarpacia, gdzie zaplanowano z tej okazji Ponad 40 okolicznościowych wydarzeń

- Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Najbliższe z wydarzeń to warsztaty, które odbędą się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 4 przy ul. Ofiar Katynia. Zaplanowano je na najbliższa sobotę, 12 marca, będą związane z Ignacym Łukasiewiczem. Z kolei w holu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3 Maja można oglądać wystawę przedstawiającą biografię patrona roku. Kolejną, którą zaplanowano w rejonie letniego Pałacu Lubomirskich szykuje już Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Będzie to wydarzenie plenerowe.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie gra miejska, podczas której zespoły składające się z około 5-6 osób mają rywalizować odwiedzając miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem.
- Zaplanowaliśmy ją na 30 września. Scenariusz gry przygotujemy w oparciu o jego biografię, a uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z postacią i miejscami, w których przebywał. To m.in. I LO w Rzeszowie, czy kamienica, w której była apteka. Za sprawą postaci przebranych w stroje mieszczan z XIX wieku przeniesiemy się w czasie do tamtej epoki – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. I dodaje, że jubileuszowy rok to także niedawne otwarcie nowej biblioteki przy ul. Łukasiewicza, obok której 17 września odbędzie się piknik rodzinny.

- Uruchamiamy warsztatownię Ignacego Łukasiewicza. Chcemy przybliżyć i odkrywać na nowo postać naszego wybitnego krajana, który był nie tylko uczonym, ale także filantropem, aptekarzem i przedsiębiorcą. Zależy nam także na przedstawieniu postaci jego żony, która również była wyjątkową osobą. Ogłosimy konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli, w którym trzeba będzie wykazać się także znajomością postaci – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
 
Reklama
Wyjątkową niespodziankę szykuje Teatr Maska. – Przygotowujemy wydarzenia, w których mieszkańcy będą nie tylko widzami, ale wezmą w nich czynny udział. To na przykład spektakl improwizowany, nasi aktorzy przygotują się z ciekawostek i faktów na temat Ignacego Łukasiewicza, a rolą widzów będzie ułożenie ich w spektakl – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.
 
W Muzeum Dobranocek zostanie zrealizowany okolicznościowy film animowany, Biuro Wystaw Artystycznych szykuje dla dzieci i młodzieży warsztaty poświęcone światłu w sztuce. - Na wrzesień planujemy pokaz – spotkanie ze światłem. To będzie mapping autorstwa Bartosza Nalepy, połączony z koncertem elektronicznej muzyki. Zorganizujemy go w naszej sali widowiskowej – tłumaczy Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
 
– Znakiem rozpoznawczym I LO jest szeroko pojęta kultura pamięci. W tym roku wspominamy postać Ignacego Łukasiewicza, naszego ucznia w latach 1832-1836. Z tej okazji przygotowaliśmy także kilka wydarzeń, a nasi uczniowie drukują już w technologii 3D modele lamp naftowych. Nauczyciele szykują scenariusz lekcji o Łukasiewiczu, dedykowanej klasom 5-8 szkół podstawowych, a w czerwcu zaprosimy wybraną szkołę z rejonu Krosna i Jasła na plenerową debatę przy lampach naftowych, która odbędzie się na naszym dziedzińcu - uzupełnia Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
 
Zarząd Zieleni Miejskiej szykuje renowację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego. – To nagrobek zabytkowy, znajdujący się na naszym Starym Cmentarzu. Prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora. Chcemy w tym szczególnym roku przywrócić nagrobkowi wyjątkowy blask – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
 
- Mamy nadzieję, że we wszystkich wydarzeniach rzeszowianie będą uczestniczyć bardzo chętnie i licznie. Zachęcamy do tego – mówi wiceprezydent Stachowska.
 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Eskorta rodzącej kobiety do szpitala w Rzeszowie

RZESZÓW. Kierowca audi pędził ponad 150 km/h, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Kiedy policjant pełniący służbę wspólnie z funkcjonariuszem ITD chcieli go zatrzymać, okazało się, że wiózł żonę,...

Rzeszów

Rzeszowskie Wody Polskie grają z WOŚP. Można wylicytować zwiedzanie zapory na Wisłoku

RZESZÓW. Rzeszowskie Wody Polskie to kolejna z wielu instytucji, które włączyły się w tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród aukcji wspierających cel 32. Finału znalazła się m.in. możliwość zwiedzenia rzeszowskiej zapory na...

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Rzeszów

Więcej pieniędzy w budżecie Rzeszowa na sport dzieci i młodzieży

RZESZÓW. O milion zł, na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, zwiększono w budżecie miasta kwotę pieniędzy na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

KMP w Rzeszowie: "Tegoroczny finał WOŚP przebiegł spokojnie"

RZESZÓW. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Rzeszowscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz o porządek publiczny. Tegoroczny finał WOŚP w Rzeszowie przebiegł spokojnie. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów...

Rzeszów

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski Rynek zapełnił się dziś tysiącami czerwonych serduszek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

WOŚP 2024. Ponad 200 wolontariuszy wyjdzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Ponad dwustu wolontariuszy z trzech rzeszowskich sztabów będzie kwestować na ulicach Rzeszowa (i nie tylko) już w najbliższą niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Zaatakował przechodnia w centrum Rzeszowa i złamał mu nogę. Został zatrzymany i usłyszał zarzut

RZESZÓW. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który zaatakował przypadkowego przechodnia w centrum Rzeszowa. Pokrzywdzony, na skutek kopnięcia, doznał poważnego złamania nogi. 45-letni napastnik został zatrzymany i usłyszał zarzut.

Reklama