Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą windy na perony. Od 1 sierpnia wykonawca rozszerza zakres przebudowy. Nad torami pozostanie część kładki, która zapewni pasażerom bezpieczne dojścia do pociągów.

Wykonawca 1 sierpnia, po zabezpieczeniu terenu, zdejmie dwa przęsła kładki od strony ul. Kochanowskiego. Zapewniona jest bezpieczna droga do centrum miasta wydzielonym przejściem tymczasowym i pozostałą częścią kładki. Rozbiórka pozostałych części obiektu nastąpi po wybudowaniu przejścia pod torami. 

Demontaż kładki będzie się odbywał stopniowo, by jak najdłużej zapewnić podróżnym dojścia do peronów istniejącym obiektem. Docelowo wszystkie perony z windami, schodami ruchomymi i z przejściem podziemnym zapewnią komfortową obsługę, także osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W czerwcu wykonawca rozpoczął przebudowę dwóch peronów. Na czas prac zapewniono zastępcze, tymczasowe przejścia.

Usunięte przejścia zostaną przeniesione. Dwa z pięciu przęseł znajdą się w dwóch lokalizacjach nad rzeką Strug: „Dla pozostałych trzech przęseł ustalono lokalizację w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa, na połączeniu ulic: Pułaskiego – Wyspiańskiego” – wyjaśniała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.
Reklama
Prace na stacji obejmują również tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja w Rzeszowie realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych. W ramach zadania powstaje również nowy przystanek Rzeszów Zachodni. Podróżni już od czerwca korzystają z nowego peronu. Kolejny peron będzie oddany w grudniu bieżącego roku.

Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy na stację Rzeszów, współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto. Jej zakończenie planowane jest w połowie 2021 r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

RZESZÓW. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Rzeszów

"A[u]kcja Trzy Serca". Studenci Politechniki Rzeszowskiej zbierają na pomoc dla Milenki

RZESZÓW. Już po raz szósty studenci z Politechniki Rzeszowskiej organizują aukcję charytatywną na rzecz chorego dziecka. Tym razem pomocy potrzebuje Milenka, która zmaga się wieloma chorobami.

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej. Zwiększony limit pasażerów i powrót "ciepłego guzika"

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu. Zwiększony zostaje również limit pasażerów.

Rzeszów

Ewa Leniart chce tańszej komunikacji miejskiej. Proponuje "bilet 365"

RZESZÓW. Ewa Leniart chce wprowadzić  w Rzeszowie roczny „bilet 365”. Zadeklarowała również integrację komunikacji miejskiej z innymi środkami transportu.

Rzeszów

Rzeszów metą III etapu Tour de Pologne. Podpisano umowę

RZESZÓW. Trzeci etap tegorocznej edycji Tour de Pologne zakończy się w Rzeszowie. Wyścig odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia, a do stolicy Podkarpacia kolarze przyjadą 11 sierpnia.

Rzeszów

Konrad Fijołek podpisał "kontrakt" dla osiedla Budziwój

RZESZÓW. Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, gościł dziś na osiedlu Budziwój, gdzie podpisał „kontrakt” dotyczący realizacji najpilniejszych inwestycji na osiedlu.

Rzeszów

Przebudują most Załęski i skrzyżowanie ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Jest decyzja ZRID

RZESZÓW. Wydano zezwolenie na realizację dwóch ważnych inwestycji drogowych w Rzeszowie. Chodzi o rozbudowę mostu Załęskiego oraz przebudowę skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Inwestycje te są częścią większej całości.

Rzeszów

Czytelnia Główna WiMBP udostępnia zbiory "na zewnątrz"

RZESZÓW. Od 4 maja czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą wypożyczać do domu część zbiorów z Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13.

Reklama