Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Rekordowy rok na lotniku w Jasionce, ponad 730 tys. pasażerów

Dodano:

fot. Materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
fot. Materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 730 tysięcy pasażerów obsłużył port lotniczy Rzeszów-Jasionka w 2022 roku. W drugiej połowie roku odnotowano najlepsze wyniki w historii lotniska.
 
- Rezultat, jaki osiągnęliśmy, czyli 95 proc. ruchu pasażerskiego z najlepszego w historii naszej branży 2019 roku, to powód do dużej satysfakcji, niemniej żadna liczba nie jest
w stanie oddać tego, co wydarzyło się na naszym lotnisku w ubiegłym roku – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Rola jaką przyszło nam pełnić w konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę postawiła przed nami ogrom wyzwań, którym skutecznie stawiliśmy czoła. W tych okolicznościach za największy sukces uważam utrzymanie statusu lotniska cywilnego i niezakłóconą obsługę rejsów rozkładowych, a także konsekwentny rozwój siatki połączeń regularnych i czarterowych - podkreśla Adam Hamryszczak.
 
Rekordy
 
Ubiegły rok to aż sześć miesięcznych rekordów, a wynik z lipca jest najlepszym w historii lotniska (prawie 97 tys. pasażerów). Obsłużono również największą dotąd liczbę podróżnych korzystających z lotów czarterowych - blisko 110 tysięcy.
 
Najwięcej pasażerów w 2022 roku przewiozły Boeingi 737 irlandzkiej linii Ryanair ( blisko 290 tys. pasażerów). PLL LOT obsłużył ich ponad 200 tys., zaś Wizz Air - 82 tys.
 
Reklama
Spośród dostępnych kierunków, największą popularnością cieszyły się Londyn (188 tys.),  Warszawa (178 tys.) i turecka Antalya (44 tys.).
 
Wyjątkowi goście
 

Sytuacja geopolityczna sprawiła, że lotnisko w Jasionce gościło wiele osobistości z całego świata, w tym kilkudziesięciu prezydentów i premierów. Podrzeszowski port odwiedzili m.in. amerykański przywódca Joe Biden, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leynen i szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. W Jasionce lądowali również znani na świecie przedsiębiorcy, tacy jak Richard Branson, a także gwiazdy show biznesu: Bono i The Edge z zespołu U2, czy aktor Sean Penn.
 
Pomoc humanitarna
 
Jak podkreśla Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" „w statystykach operacji lotniczych w 2022 roku (łącznie blisko 15 tys. startów i lądowań) istotny udział mają samoloty z pomocą humanitarną, w tym ponad 300 samolotów ewakuacji medycznej, które chorych i rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie transportowały z Jasionki do szpitali i klinik w Europie Zachodniej”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Remont nowego budynku dla Rady Powiatu Rzeszowskiego zakończony

RZESZÓW. Dopiero w październiku cały urząd ma się już znaleźć w nowym obiekcie przy ul. Bernardyńskiej.

Rzeszów

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Rzeszów

Nowa inwestycja mieszkaniowa na os. Drabinianka

RZESZÓW. Szykuje się kolejna inwestycja na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Stał w korku, gdy jego żona zaczęła rodzić. Pomogli mu rzeszowscy policjanci

RZESZÓW. Wczoraj, przed godz. 8 w Trzebownisku, policjantów patrolujących trasę Zaczernie - Sokołów Małopolski zatrzymał mężczyzna.

Rzeszów

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Trwa rekrutacja na studia podyplomowe w Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszów

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa.

Rzeszów

Elektryfikacja linii Ocice – Rzeszów. Będą szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. Dzięki inwestycji wartej 67 mln zł pasażerowie podróżujący pociągiem do Warszawy będą mogli liczyć na krótszy czas przejazdu.

Rzeszów

Nowa firma rozpoczyna działalność przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

RZESZÓW. Dachser zajmuje się głównie obsługą przesyłek chemicznych, w tym materiałów niebezpiecznych, tzw. ADR.

Reklama