Rzeszów - Wtorek, 04.02.2025
Reklama

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W piątek lokalne media obiegła informacja o wstrzymanej premierze spektaklu #chybanieja w Teatrze Maska. Ratusz uważał, że jego wydźwięk może okazać się kontrowersyjny i obrażający uczucia katolików i żydów. Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

„Uważamy, że decyzja o przerwaniu prac nad spektaklem "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie na dwa tygodnie przed planowaną premierą, jest niesłuszna, krzywdząca i nie dająca się pogodzić z ustrojem demokratycznym i gwarantowaną konstytucyjnie wolnością wypowiedzi” – oto wpis reżysera spektaklu Pawła Passiniego, który kilkanaście godzin temu został opublikowany na jego profilu facebookowym.

W ubiegły piątek informowaliśmy o odwołaniu premiery, bo jak informował rzecznik prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki: „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny. Może obrażać uczucia społeczności katolickiej i żydowskiej. W związku z tym postanowiliśmy wstrzymać premierę”.

Sprawa okazała się na tyle poważna, że zainteresowały się nią nie tylko rzeszowskie media. Reżyser spektaklu postanowił zaprosić dziennikarzy na próbkę spektaklu, aby sami ocenili jaki wydźwięk przybiera sztuka.

Warto zauważyć, że władze miasta nie miały takiej okazji, a opinia o sztuce została powielona w oparciu o odczucia jednej osoby, która doniosła do Ratusza o „kontrowersyjnym spektaklu”, jeszcze przed prezentacją dla dziennikarzy. Nie wiadomo kto jest autorem tego „donosu” do władz miasta, choć możemy przypuszczać, że jest to jeden z pracowników Teatru Maska.
Reklama
Po poniedziałkowym spotkaniu z pracownikami w biurze prezydenta pojawiła się Monika Szela, dyrektor Teatru Maska oraz jej zastępca Jacek Popławski, jednak treść rozmowy pozostaje tajemnicą. Warto wspomnieć, że zdaniem Ratusza, władze Teatru wykraczają poza regulamin, gdyż organizując spektakle nie przestrzegają jednego z zapisu:

„Zadania teatr realizuje przede wszystkim poprzez różnorodne formy edukacji teatralnej, mającej na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do roli przyszłych odbiorców i współtwórców kultury” – czytamy w Statucie Teatru. Przypomnijmy, że już od dłuższego czasu, bez żadnych większych problemów funkcjonuje w teatrze tzw. „scena dla dorosłych”.

Po ww. spotkaniu, Ratusz poinformował o tym, że nie wyklucza wycofania decyzji o odwołaniu, o ile do ich rąk trafi scenariusz #chybanieja. Jeżeli okaże się, że nie zawiera on kontrowersyjnych fragmentów, premiera spektaklu zostanie przywrócona.

„Jeżeli zapoznamy się ze scenariuszem, jeżeli stwierdzimy że nie obraża nikogo, to będziemy chcieli, żeby spektakl był. Nie chcemy prowadzić jako Rzeszów z kimkolwiek wojny” – wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Niespełna kilka minut temu Dyrekcja Teatru Maska w Rzeszowie wydała oświadczenie, w którym informuje, że pomimo stanowiska Ratusza, prace nad spektaklem będą kontynuowane: „Organem zarządzającym teatrem jest dyrektor i tylko on może podejmować decyzje dotyczące repertuaru i podejmowanych przez teatr tematów” – czytamy w oświadczeniu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

PRZEKAZANO PLAC BUDOWY

Strabag rozpoczyna rozbudowę ulicy Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce ruszy budowa przedłużenia ul. Wyspiańskiego do projektowanej drogi KDZ na osiedlu Kotuli. Wykonawcy inwestycji, firmie Strabag, przekazano już plac budowy.

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Rzeszów

W czwartek więcej policjantów na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. W czwartek, 23 maja 2024 r. funkcjonariusze ruchu drogowego przy wsparciu policjantów z komisariatów rzeszowskiej komendy będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Rzeszów

Wysoka kara dla 29-letniego traktorzysty. Uszkodził zaporę na przejeździe kolejowym w Rzeszowie

RZESZÓW. 29-letni traktorzysta wjechał na przejazd kolejowy, w momencie kiedy zaczęły zamykać się rogatki. Podczas opuszczania przejazdu, uszkodził opadającą zaporę. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym....

Rzeszów

Poszedł do szpitala na zabieg z mefedronem i MDMA. Grozi mu 3 lata więzienia

RZESZÓW. 37-letni mieszkaniec Rzeszowa, zgłosił się do jednego ze szpitali na planowy zabieg. W trakcie pobytu w placówce, personel znalazł przy nim niedozwolone substancje. O sprawie poinformowano policję. 37-latkowi grozi kara do...

Reklama