Rzeszów - Czwartek, 23.01.2025
Reklama

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W piątek lokalne media obiegła informacja o wstrzymanej premierze spektaklu #chybanieja w Teatrze Maska. Ratusz uważał, że jego wydźwięk może okazać się kontrowersyjny i obrażający uczucia katolików i żydów. Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

„Uważamy, że decyzja o przerwaniu prac nad spektaklem "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie na dwa tygodnie przed planowaną premierą, jest niesłuszna, krzywdząca i nie dająca się pogodzić z ustrojem demokratycznym i gwarantowaną konstytucyjnie wolnością wypowiedzi” – oto wpis reżysera spektaklu Pawła Passiniego, który kilkanaście godzin temu został opublikowany na jego profilu facebookowym.

W ubiegły piątek informowaliśmy o odwołaniu premiery, bo jak informował rzecznik prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki: „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny. Może obrażać uczucia społeczności katolickiej i żydowskiej. W związku z tym postanowiliśmy wstrzymać premierę”.

Sprawa okazała się na tyle poważna, że zainteresowały się nią nie tylko rzeszowskie media. Reżyser spektaklu postanowił zaprosić dziennikarzy na próbkę spektaklu, aby sami ocenili jaki wydźwięk przybiera sztuka.

Warto zauważyć, że władze miasta nie miały takiej okazji, a opinia o sztuce została powielona w oparciu o odczucia jednej osoby, która doniosła do Ratusza o „kontrowersyjnym spektaklu”, jeszcze przed prezentacją dla dziennikarzy. Nie wiadomo kto jest autorem tego „donosu” do władz miasta, choć możemy przypuszczać, że jest to jeden z pracowników Teatru Maska.
Reklama
Po poniedziałkowym spotkaniu z pracownikami w biurze prezydenta pojawiła się Monika Szela, dyrektor Teatru Maska oraz jej zastępca Jacek Popławski, jednak treść rozmowy pozostaje tajemnicą. Warto wspomnieć, że zdaniem Ratusza, władze Teatru wykraczają poza regulamin, gdyż organizując spektakle nie przestrzegają jednego z zapisu:

„Zadania teatr realizuje przede wszystkim poprzez różnorodne formy edukacji teatralnej, mającej na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do roli przyszłych odbiorców i współtwórców kultury” – czytamy w Statucie Teatru. Przypomnijmy, że już od dłuższego czasu, bez żadnych większych problemów funkcjonuje w teatrze tzw. „scena dla dorosłych”.

Po ww. spotkaniu, Ratusz poinformował o tym, że nie wyklucza wycofania decyzji o odwołaniu, o ile do ich rąk trafi scenariusz #chybanieja. Jeżeli okaże się, że nie zawiera on kontrowersyjnych fragmentów, premiera spektaklu zostanie przywrócona.

„Jeżeli zapoznamy się ze scenariuszem, jeżeli stwierdzimy że nie obraża nikogo, to będziemy chcieli, żeby spektakl był. Nie chcemy prowadzić jako Rzeszów z kimkolwiek wojny” – wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Niespełna kilka minut temu Dyrekcja Teatru Maska w Rzeszowie wydała oświadczenie, w którym informuje, że pomimo stanowiska Ratusza, prace nad spektaklem będą kontynuowane: „Organem zarządzającym teatrem jest dyrektor i tylko on może podejmować decyzje dotyczące repertuaru i podejmowanych przez teatr tematów” – czytamy w oświadczeniu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Reklama