Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Radni PO chcą, żeby Ratusz informował mieszkańców o wydanych pozwoleniach na budowy

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na najbliższej sesji Rady Miasta pojawi się projekt uchwały przygotowany przez Platformę Obywatelską. Projekt dotyczy wprowadzenia skutecznych sposobów powiadamiania mieszkańców o poszczególnych etapach opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego. Propozycja zostanie omówiona 9 lipca.

Ponownie na tapecie sesji Rady Miasta znajdzie się temat zagospodarowania przestrzeni. Tym razem kierunki działania dla prezydenta Rzeszowa chce ustalić nie Prawo i Sprawiedliwość, jak to najczęściej w przypadku projektów uchwały w Rzeszowie bywa, lecz Platforma Obywatelska, która chce zobowiązać Ratusz do opracowania i wdrożenia systemu informującego mieszkańców o poszczególnych etapach procedury opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego.

„Mieszkańcy nie wiedzą jak się zmienia plan wokół ich nieruchomości, nie wiedza jakie powstają budynki, jakie są wydawane wuzetki. Chcemy, żeby takie informacje dotarły do mieszkańców, żeby wspólnie mogli kształtować przestrzeń miejską. Nie mam w Rzeszowie uchwalonych miejscowych planów. Widzimy, że wszędzie w Rzeszowie powstają wieżowce jak grzyby po deszczu” – wyjaśnia Jolanta Kaźmierczak z PO.

Aktualnie, w większości przypadków, informacje o podejmowanych inwestycjach dochodzą do mieszkańców z lokalnych mediów, czyli najczęściej kiedy już wszelkie pozwolenia zostały wydane i nierzadko ostatecznością bywa rozpoczęcie protestu, o ile przedsięwzięcie w jakikolwiek sposób jest sprzeczne z opinią lokalnej społeczności. Uchwała nie dotyczy budownictwa jednorodzinnego. 

Choć inwestycje miejskie łatwo przefiltrować za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej, co potwierdza Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta: „Wszystko jest na BIP-ie. Wszystkie przetargi i to co robimy jest na Biuletynie Informacji Publicznej”, to jednak dane odnośnie zabudowy prowadzonej przez prywatnych inwestorów (najczęściej do momentu, w którym na terenie inwestycji zostaną rozwieszone banery informacyjne, lub po prostu znajdą się na niej budowlańcy) dla mieszkańców pozostaje niewiadomą.

System, jaki proponują radni Platformy Obywatelskiej, dąży do zerwania z tą praktyką. Główny punkt uchwały brzmi następująco:
Reklama

„Zobowiązuje się Prezydenta Miasta do niezwłocznego, lecz nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od wpłynięcia wniosku lub (odpowiednio) wydania decyzji, które nie dotyczą budownictwa jednorodzinnego, publikowania i aktualizowania zestawień tabelarycznych zwierających co najmniej następujące informacje:
 
  • z wniosków o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT): adres nieruchomości, numer działki, datę złożenia wniosku, temat wniosku.
  • z decyzji o WZiZT: datę wpływu wniosku, numer sprawy, rodzaj inwestycji, ulica i nr działki, sentencję decyzji, informację czy i od kiedy decyzja stała się ostateczna;
  • z wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego: obszar objęty
  • wnioskiem (numery działek), datę złożenia wniosku, przedmiot wniosku, nazwę podmiotu składającego wniosek, jeśli nie jest osobą fizyczną;
  • z wniosków o pozwolenie na budowę: nr sprawy, temat wniosku, adres nieruchomości, nr działki.”

Ponadto, jak czytamy w projekcie uchwały, przez wzgląd na to, że często postępowania zmierzające do wydania decyzji ograniczane są do zawiadamiania jedynie podmiotów uznanych za strony postępowania, radni Platformy proponują umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o składanych wnioskach o ustalenie warunkach zabudowy. Uchwała określa również od jakiego terminu (oczywiście w przypadku przyjęcia projektu uchwały) byłyby one opublikowane, mowa o dacie od 1 lipca br.

„Chcemy, żeby informacja o przystąpienia do opracowania planu docierała do właścicieli działek, do sąsiadów tej nieruchomości, nie tylko poprzez poinformowanie w gazecie w sposób publiczny, tylko też żeby zawiadamiać właścicieli nieruchomości. Mamy pomysł, aby przy publikacji była pokazana mapka, bo samo wydrukowanie działek czasami nikomu nic nie mów. Jeżeli [mieszkaniec – przyp. red.] widzi swoją nieruchomość, to może wtedy się zainteresuje” – dodaje Jolanta Kaźmierczak.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów liderem rankingu "Miejsca Przyjazne Edukacji"

Rzeszów zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. Tuż za nim znalazł się Lublin i Białystok.

Rzeszów

17 nowych funkcjonariuszy w podkarpackiej Policji

RZESZÓW. 12 policjantów i 5 policjantek zasili szeregi podkarpackiej policji. Dziś odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Rzeszów

Targi Budownictwa w weekend w Rzeszowie. Organizatorzy wydali oświadczenie

Organizatorzy targów zapowiedzieli, że podczas wydarzenia „zostaną zachowane wszystkie procedury sanitarne zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego”.

Rzeszów

W Rzeszowie odbędzie się Finał Pucharu Polskiej Ligi Tenisa

RZESZÓW. 32 najlepszych tenisistów z całego kraju weźmie udział w Finale Pucharu Polskiej Ligi Tenisa, który rozegrany zostanie na kortach Spin w Rzeszowie 28 i 29 marca 2020 r.

Rzeszów

Rzeszowskie uczelnie wprowadzają działania profilaktyczne w związku z koronawirusem

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska podejmują działania profilaktyczne, w celu zminimalizowania skutków ewentualnego pojawienia się koronawirusa.

Rzeszów

Rzeszowska grupa SPEED w akcji. Przejęto ponad 5000 paczek papierosów

46-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany za posiadanie nielegalnych wyrobów tytoniowych o wartości blisko 100 tys. zł.

Rzeszów

Zakończono modernizację dawnej galerii Rotunda [ZDJĘCIA]

Odnowiony obiekt, który obecnie nosi nazwę Starej Szwalni, został już przekazany nowemu najemcy.

Reklama