Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Ratusz sprzeciwia się planom marszałka, które mówią o utworzeniu tymczasowego parkingu dla pojazdów przewożących odpady. Marszałek przekonuje, że niebezpiecznych substancji tam nie będzie.

W ubiegłym roku wprowadzono nowe przepisy w Planie Gospodarki Odpadami, które obligują marszałka do wskazania miejsca, do którego kierowane są pojazdy przewożące odpady zatrzymane przez Straż Graniczną, Policję, Krajową Administracje Skarbową oraz Inspekcje Transportu Drogowego, przez wzgląd m.in. na uchybienia formalne lub sposób ich przewożenia.

Takie miejsce wyznaczono tymczasowo na terenie miasta Rzeszowa przy ul. Towarowej. Prezydent Rzeszowa wydał rzecz jasna negatywną opinie, aby taki parking powstał na ww. ulicy, jednak nie zgłosił żadnej innej propozycji, przez co Sejmik Województwa Podkarpackiego odpowiednią uchwałą przyjął teren zaproponowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Stanowisko Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego

W dniu wczorajszym w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa w sprawie potencjalnych zagrożeń jakie niesie za sobą ulokowanie odpadów w obrębie miasta: „Jeżeli taki transport zostanie tam skierowany i będzie tam na tym parkingu stał dzień, dwa, trzy, to mogą nastąpić różnego rodzaju reakcje chemiczne, które mogą powodować rozszczelnienie tej instalacji i skażenie terenu” – wyjaśniał zastępca prezydenta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.

Miasto uważa, że parking znajduje się na terenie zbyt gęsto zaludnionym i położonym w centrum Rzeszowa. Ponadto – zdaniem ratusza – przetrzymywanie takich odpadów może prowadzić do uwalniania gazów, wycieków oraz wybuchów. Kilka godzin później na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Władysław Ortyl przekonywał, że tego typu sytuacje nie będą miały miejsca, a odpady niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne tam nie trafią.
Reklama
„Te odpady, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa mieszkańców są kierowane na inne miejsca” – przekonuje marszałek. Ponadto słyszmy, że pojazdy nie będą otwierane i będą na parkingu stacjonować jedynie do czasu usunięcia formalnych uchybień, przez które zostały tam skierowane przez odpowiednie służby: „Nie powinno nic się tam dziać złego, tam powinny być tylko odpady, których zakwestionowano sposób transportu, brak dokumentacji lub tym podobne rozbieżności” – dodawał obecny na konferencji dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

Jak przekonują w Urzędzie Marszałkowskim ma być to jedynie miejsce tymczasowe. Dodajmy, że w myśl uchwały, o której wspominamy na początku, takie miejsca muszą spełniać wymagania miejsc do składowania odpadów. W dalszej wypowiedzi dyrektora Kuliga słyszymy następujące stwierdzenie: „Miejsce to ma spełniać wymagania miejsca do składowania odpadów. W szczególności przygotowanie takiego miejsca polegać będzie na odpowiednim uszczelnieniu terenu, zabezpieczeniem przed postronnymi osobami, wprowadzeniem monitoringu”.

Parking i postój

Od września poprzedniego roku do 4 kwietnia 2019 roku były trzy pojazdy, które naruszyły wymagania dla transportu odpadów. Na pytanie jak długo przy ul. Towarowej znajdował się będzie taki parking, słyszmy że około kilku tygodni, a postój pojazdów nie ma ograniczenia czasowego, wszystko jest uzależnione od postępowania administracyjnego.

Parking strzeżony przy ul. Towarowej jest prowadzony przez Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej , które dzięki udostępnieniu miejsca będzie mogło skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w rozkładach jazdy kilkunastu linii MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 stycznia 2024 r. nastąpi zmiana rozkładów jazdy następujących linii autobusywoch: nr 6, 8, 10, 12, 14, 23, 24, 31, 32, 36, 37,...

Rzeszów

Blisko 1400 rozwiązanych problemów dzięki aplikacji "RzeszówToMy"

RZESZÓW. Dziury na drogach, dzikie wysypisko śmieci, uszkodzone oświetlenie i inne problemy występujące z mieście, to sprawy, które mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać za pomocą aplikacji „RzeszówToMy”.

Rzeszów

Ponad milion pasażerów - historyczny rekord lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. W najbliższy czwartek, 28 grudnia w port lotniczy Rzeszów-Jasionka celebrował będzie milionowego pasażera lotniska w 2023 r.  Z tej okazji w terminalu odbędzie się specjalna uroczystość oraz muzyczna niespodzianka.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa 2024. Blisko 200 mln zł na inwestycje drogowe

RZESZÓW. Największą inwestycją drogową w 2024 roku będzie kontynuacja budowy drogi, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka, tzw. Wisłokostrady. 

Rzeszów

Wiemy, kiedy otwarcie lodowiska przy ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Firma Lodowa Tafla ogłosiła datę otwarcia największego w Rzeszowie krytego lodowiska, które powstało przy ul. Wyspiańskiego.

Rzeszów

FOTO. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne po zachodzie słońca. Nowe zdjęcia inwestycji

RZESZÓW. Budowa miejskiej części Rzeszowskie Centrum Komunikacyjnego jest już na finiszu. Trwają procedury odbiorowe zarówno części parkingowej jak i przebudowanego układu komunikacyjnego. Po ich zakończeniu RCK zostanie udostępnione mieszkańcom.

Rzeszów

Wystartował nowy, miejski serwis dla miłośników sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. Sportowyrzeszow.pl – pod taką domeną miasto uruchomiło nowy serwis informacyjny z myślą o miłośnikach sportu w Rzeszowie.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa 2024. Więcej pieniędzy na edukację

RZESZÓW. Ponad 860 mln zł zapisano w przyszłorocznym budżecie Rzeszowa na edukację. To prawie połowa wydatków miasta zaplanowanych na 2024 rok.

Reklama