Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Ratusz sprzeciwia się planom marszałka, które mówią o utworzeniu tymczasowego parkingu dla pojazdów przewożących odpady. Marszałek przekonuje, że niebezpiecznych substancji tam nie będzie.

W ubiegłym roku wprowadzono nowe przepisy w Planie Gospodarki Odpadami, które obligują marszałka do wskazania miejsca, do którego kierowane są pojazdy przewożące odpady zatrzymane przez Straż Graniczną, Policję, Krajową Administracje Skarbową oraz Inspekcje Transportu Drogowego, przez wzgląd m.in. na uchybienia formalne lub sposób ich przewożenia.

Takie miejsce wyznaczono tymczasowo na terenie miasta Rzeszowa przy ul. Towarowej. Prezydent Rzeszowa wydał rzecz jasna negatywną opinie, aby taki parking powstał na ww. ulicy, jednak nie zgłosił żadnej innej propozycji, przez co Sejmik Województwa Podkarpackiego odpowiednią uchwałą przyjął teren zaproponowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Stanowisko Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego

W dniu wczorajszym w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa w sprawie potencjalnych zagrożeń jakie niesie za sobą ulokowanie odpadów w obrębie miasta: „Jeżeli taki transport zostanie tam skierowany i będzie tam na tym parkingu stał dzień, dwa, trzy, to mogą nastąpić różnego rodzaju reakcje chemiczne, które mogą powodować rozszczelnienie tej instalacji i skażenie terenu” – wyjaśniał zastępca prezydenta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.

Miasto uważa, że parking znajduje się na terenie zbyt gęsto zaludnionym i położonym w centrum Rzeszowa. Ponadto – zdaniem ratusza – przetrzymywanie takich odpadów może prowadzić do uwalniania gazów, wycieków oraz wybuchów. Kilka godzin później na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Władysław Ortyl przekonywał, że tego typu sytuacje nie będą miały miejsca, a odpady niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne tam nie trafią.
Reklama
„Te odpady, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa mieszkańców są kierowane na inne miejsca” – przekonuje marszałek. Ponadto słyszmy, że pojazdy nie będą otwierane i będą na parkingu stacjonować jedynie do czasu usunięcia formalnych uchybień, przez które zostały tam skierowane przez odpowiednie służby: „Nie powinno nic się tam dziać złego, tam powinny być tylko odpady, których zakwestionowano sposób transportu, brak dokumentacji lub tym podobne rozbieżności” – dodawał obecny na konferencji dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

Jak przekonują w Urzędzie Marszałkowskim ma być to jedynie miejsce tymczasowe. Dodajmy, że w myśl uchwały, o której wspominamy na początku, takie miejsca muszą spełniać wymagania miejsc do składowania odpadów. W dalszej wypowiedzi dyrektora Kuliga słyszymy następujące stwierdzenie: „Miejsce to ma spełniać wymagania miejsca do składowania odpadów. W szczególności przygotowanie takiego miejsca polegać będzie na odpowiednim uszczelnieniu terenu, zabezpieczeniem przed postronnymi osobami, wprowadzeniem monitoringu”.

Parking i postój

Od września poprzedniego roku do 4 kwietnia 2019 roku były trzy pojazdy, które naruszyły wymagania dla transportu odpadów. Na pytanie jak długo przy ul. Towarowej znajdował się będzie taki parking, słyszmy że około kilku tygodni, a postój pojazdów nie ma ograniczenia czasowego, wszystko jest uzależnione od postępowania administracyjnego.

Parking strzeżony przy ul. Towarowej jest prowadzony przez Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej , które dzięki udostępnieniu miejsca będzie mogło skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pasażer na gapę, który uciekł kontrolerce ZTM, został zidentyfikowany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalili tożsamość pasażera, który w piątek na al. Piłsudskiego, w autobusie miejskim, nie chciał okazać ważnego biletu kontrolerce ZTM. To 16-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. O dalszym losie nastolatka zdecyduje...

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 11 marca w Rzeszowie będzie można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu. Nabór zakończy się 25 marca 2024 r.

Rzeszów

Połączenie ul. Wyspiańskiego z ul. Wołyńską. Miasto szuka wykonawcy

RZESZÓW. Do 13 marca miasto czeka na oferty firm zainteresowanych budową odcinka ul. Wyspiańskiego, który połączy ją z ul. Wołyńską. Wykonawcę tej inwestycji poznamy najprawdopodobniej w kwietniu.

Rzeszów

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy...

Rzeszów

Wypadek na os. Kotuli. 14-latek na hulajnodze potrącony przez autobus MPK

RZESZÓW. 14-letni chłopak jadący hulajnogą został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Nastolatek z obrażeniami trafił do szpitala.

Rzeszów

Miasto sfinansuje kolejne badania dla mieszkańców

RZESZÓW. Ponad 230 tys. przeznaczono na realizację Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Weźmie w nim udział minimum 150 mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

3. Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie. Świeże produkty prosto od producentów

RZESZÓW. W drugi weekend marca, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli po raz kolejny kupić świeże produkty od lokalnych producentów na bazarze w Parku Papieskim. Na stoiskach będą m.in. wędliny, sery, soki, owoce, warzywa...

Rzeszów

Ul. Grunwaldzka w przebudowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Firma OBO Polska kontynuuje prace przy przebudowie kolejnej części głównego rzeszowskiego deptaka. Inwestycja o wartości 13,7 mln zł ma być gotowa jesienią tego roku.

Reklama