Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Przebudowa układu dróg w centrum Rzeszowa na finiszu. Otwarto przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Największa inwestycja drogowa realizowana w ciągu ostatnich lat w Rzeszowie dobiega końca. Wczoraj otwarto przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego.  

- Od wtorkowego popołudnia kierowcy mogą już korzystać z nowego przejazdu pod torami w ciągu ul. Batorego. Nasze miasto zyskało komfortowe połączenie północnych osiedli z południowymi – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inwestycja, która jest już na samym finiszu, obejmowała swoim zasięgiem bardzo duży teren. W ramach tego zadania przebudowywany był układ komunikacyjny m.in. ulic: Batorego, Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego. Wiele prac zostało wykonanych pod ziemią - przebudowane zostały wszystkie instalacje, m.in. wodociągowa, kanalizacyjna.

- Głównym celem tej inwestycji była poprawa komunikacji pomiędzy północną a południową częścią Rzeszowa. Wszyscy pamiętamy stary przejazd pod torami na ul. Batorego. Był wąski, obowiązywał tam ruch wahadłowy. Nowy jest szeroki, komfortowy, ruch odbywa się równocześnie w obydwu kierunkach. Jestem przekonany, że kierowcy będą z niego chętnie korzystali. Dzięki temu z ruchu odciążymy inne ważne ulice śródmieścia m.in. Piłsudskiego, Cieplińskiego a także wiadukt Tarnobrzeski – mówi Konrad Fijołek.

Na inwestycję składało się wiele zadań. Wśród nich była budowa 3-wlotowego ronda dwupasowego w rejonie ZUS’u, połączona z wykonaniem ciągu pieszo  -rowerowego wokół ronda oraz rozbudową ul. Głowackiego. Kolejnym z elementów była budowa nowego odcinka drogi od ronda do przejazdu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym. Przebudowany i poszerzony został most na potoku Przyrwa w ciągu ul. Siemieńskiego.

Rozbudowana została ul. Fredry, ul. Orzeszkowej, przebudowano skrzyżowania z ul. Śniadeckich wraz z chodnikami. Pomiędzy ul. Śniadeckich a Orzeszkowej powstało nowe połączenie wraz miejscami postojowymi po obu stronach drogi.  Przebudowane zostało także skrzyżowanie ul. Styki z ul. Kopczyńskiego.
Reklama
Wiele prac zostało wykonanych na ul. Żółkiewskiego. Wśród nich wymienić można m.in. rozbudowę tej ulicy na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Batorego oraz budowę nowego odcinka tej drogi - od ul. Batorego do skrzyżowania z drogą prowadzącą do przejazdu pod torami. Na Żółkiewskiego, po obu jej stronach powstały chodniki, po jednej ścieżka rowerowa. Wybudowano tam także mury oporowe, przebudowano zatokę autobusową znajdującą się po stronie zachodniej.

Ul. Siemieńskiego przebudowano na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Maczka. Została poszerzona do trzech pasów ruchu, po stronie wschodniej powstał ciąg pieszo-rowerowy oraz nowa zatoka autobusowa, po zachodniej rozbudowano chodnik. Rozbudowano także skrzyżowania z ul. Kosynierów.

Po wschodniej stronie ul. Żółkiewskiego powstała droga serwisowa, obsługującej wschodni odcinek ul. Kochanowskiego oraz ulice: Chocimską, Klonowicza i Karpińskiego. Przy niej są nowe miejsca postojowe.

Ponadto m.in. wzmocniono nawierzchnie istniejących ulic, wybudowano i przebudowano ich odwonienia, wybudowano przepompownię wód opadowo-roztopowych oraz gruntowych, wybudowano i przebudowano oświetlenie, sieci wodociągowe, kanalizacje sanitarną i deszczową, gazociągi, sieci ciepłownicze.

Na skrzyżowaniu ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego powstała sygnalizacja świetlna oraz przebudowano tę na wlocie ul. Siemieńskiego do ul. Maczka.

Przebudowa układu dróg w centrum Rzeszowa wraz z budową przejazdu pod torami kosztowała blisko 54 mln zł. Miasto zdobyło na nią dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe. Wykonawca tego zadania, firma Strabag na całkowite zakończenie prac ma czas do 16 grudnia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. W Rzeszowie rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Miasto przystąpiło do realizacji programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego” – edycja 2022.

Rzeszów

Wenecja i Burgas - nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Do 13 państw polecimy w tym sezonie letnim z podrzeszowskiego lotniska. Nowością będą wakacyjne połączenia LOT do Wenecji i Wizz Air do Burgas.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa czeka rewitalizacja

RZESZÓW. Będą nowe atrakcje dla dzieci, rośliny, miejsca wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa.

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Rzeszów

Sean Penn w Rzeszowie. Podpisano porozumienie o współpracy

RZESZÓW. Prezes fundacji CORE Response, Sean Penn spotkał się dziś z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem. Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy Fundacji i Miasta Rzeszowa.

Reklama