Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa zakazuje Marszu Równości. PiS popiera, KOD, SLD i Wiosna niekoniecznie

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. II Marsz Równości miał się odbyć 22 czerwca. Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc nie wyraził zgody na jego realizację. Prawo i Sprawiedliwość z decyzji władz miasta jest zadowolone. SLD Wiosna Roberta Biedronia oraz KOD uważają decyzje za niedemokratyczną. Będzie protest pod Ratuszem.

Mamy do czynienia z kolejną kontrowersyjną decyzją prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Pierwsza sprawa związana była z próbą odwołania spektaklu #chybanieja, który miał zostać zaprezentowany w Teatrze Maska. Teraz przyszedł czas na manifestacje publiczne.

22 czerwca ulicami miasta miał przejść II Marsz Równości. Ubiegłoroczny przemarsz zakończył się kilkoma nieprzyjemnymi incydentami w związku z organizowanymi kontrmanifestacjami. Prezydent Rzeszowa chcąc uniknąć niepotrzebnej eskalacji przemocy i skrajnych zachowań decyduje się uniemożliwić osobom wyznającym ideologie LGBT+ przemarsz wydając decyzję o zakazie przeprowadzenia Marszu Równości.

„Przed chwilą dostaliśmy informację z Ratusza o zakazie Marszu Równości w Rzeszowie wydanym przez prezydenta Tadeusza Ferenca. To pierwszy prezydent-członek Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zakazuje marszu równości. Zapisał kolejną niechlubną kartę historii SLD w rozdziale LGBTQ, obok Cimoszewicza” – czytamy na facebookowym profilu Marsz Równości w Rzeszowie.

Jak wyżej wspomnieliśmy w Ratuszu słyszymy, że decyzja została podjęta przez wzgląd na bezpieczeństwo: „Jedynym argumentem były kwestie bezpieczeństwa. Policja też ma podobne obawy. Tego dnia zaplanowano jeszcze 29 kontrmanifestacji” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ponadto w Ratuszu słyszymy, że decyzja podjęta została niejako przez pryzmat PRowy. W dniach kiedy ulicami miał przejść Marsz Równości i inne kontrmanifestacje, trwać będzie największa impreza kulturalna w Rzeszowie jaką jest Europejski Stadion Kultury, który potrwa od 21 do 23 czerwca.

Decyzja prezydenta Ferenca ma też swoje dobre strony i jest jedną z niewielu decyzji popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość: „Decyzję prezydenta Rzeszowa o zakazie organizacji tzw. marszu równości przyjmujemy z dużą aprobatą, zwłaszcza, że prezydent poinformował o braku jego zgody na marsz zaledwie kilka godzin po briefingu prasowym radnych Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego został przedstawiony projekt uchwały dotyczący niedopuszczenia do marszu i sprzeciw wobec promocji ideologii LGBT” – wyjaśnia Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.
Reklama
Kolejne głosy pojawiające się w przestrzeni publicznej nie są już tak wyrozumiałe. Decyzje o zakazie II Marszu Równości skrytykował za pośrednictwem Twittera Robert Biedroń, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Komitet Obrony Demokracji.

„Marsz Równości to święto tolerancji i różnorodności. To też jedna z niewielu okazji, kiedy osoby LGBT+ mogą zamanifestować, że nawet jeśli nie mamy pełni praw, to jesteśmy częścią polskiego społeczeństwa. Fatalnie, że nie rozumie tego nawet prezydent Rzeszowa z @sldpoland. Wstyd!” – tweetuje Robert Biedroń, przewodniczący partii Wiosna.

„W związku z wydaniem zakazu Marszu Równości w Rzeszowie przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wyrażam najwyższe zdumienie tą decyzją. Ta niedemokratyczna decyzja Prezydenta Ferenca dziwi szczególnie w dniu 4 czerwca, który powszechnie nazywany jest „Świętem Wolności”. Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o cofnięcie wydanej decyzji. Uważam, że służby miejskie powinny skupić się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa uczestniczkom i uczestnikom demonstracji, a nie ich zakazywaniu – piszę w komunikacie Wiesław Buż, przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej SLD.

„Komitet Obrony Demokracji Regionu Podkarpackiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec decyzji prezydenta miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca o zakazie organizacji Marszu Równości w Rzeszowie” – stwierdza zarząd regionu i dodaje – „Wzywamy do zmiany decyzji”.

W Ratuszu słyszymy, że pomimo dużego zamieszania w przestrzeni publicznej, decyzja pozostaje ostateczną i żadne opinie jej nie zmienią. Prezydent Rzeszowa o swojej decyzji poinformował 4 czerwca, w dniu 30-lecia przeprowadzenia w Polsce pierwszym częściowo wolnych wyborów.

Warto dodać, że grupa Rebelianty Podkarpackie organizuje 5 czerwca o godz. 18.00 protest pt. „Stop zakazowi Marszu Równości w Rzeszowie”: „Zakaz ten nie tylko uderza w przysługujące nam prawa ludzkie i obywatelskie ale także jest przejawem niesprawiedliwości i dyskryminacji niektórych grup społecznych” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
 
 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trucking Girl i największy monster truck na świecie na TSLA EXPO Rzeszów 2019

Będą debaty poświęcone branży motoryzacyjnej, transportowej i logistycznej, a do tego premiery aut i motocykli...

Rzeszów

Uwaga kierowcy! W weekend w Rzeszowie zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu [MAPKI]

W Rzeszowie odbędą się Bieg na 5 km o puchar Pratt&Whitney oraz 7. PKO Maraton Rzeszowski.

Rzeszów

"Doktorzy clowni" będą dziś rozdawać uśmiechy w centrum miasta

Akcja pn. "Uśmiechnij się, podaj dalej" fundacji „Dr Clown” będzie prowadzona na rzeszowskim Rynku oraz ul. 3 Maja.

Rzeszów

Policjanci na skrzyżowaniach. Kolejny piątek z akcją "Przejazdne skrzyżowania"

RZESZÓW. Dziś kolejny piątek z policyjnymi patrolami na największych rzeszowskich skrzyżowaniach.

Rzeszów

W Rzeszowie wystawiono księgę kondolencyjną dedykowaną Kornelowi Morawieckiemu

RZESZÓW. W holu głównym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wystawiona została księga kondolencyjna dedykowana zmarłemu Kornelowi Morawieckiemu.

Rzeszów

Kolejne dofinansowanie na zakup samochodów dla policji. Tym razem mowa o 180 tys. zł

RZESZÓW. Policja wystosowała wniosek o 180 tys. zł dofinansowania na zakup dwóch samochodów typu bus.

Rzeszów

W każdą środę tego roku bezpłatne porady i badania w NFZ

RZESZÓW. Aby skorzystać z porad oraz badań nie potrzebujemy żadnych dokumentów.

Reklama