Rzeszów - Czwartek, 14.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Speed Show. Wielkie spotkanie miłośników motoryzacji w Rzeszowie

RZESZÓW. Pokazy jazdy sportowej, driftu, wystawy samochodów i jednośladów, strefa Expo i FoodTruck oraz miasteczko zabaw dla najmłodszych to część atrakcji jakie przygotowali organizatorzy SpeedShow - pierwszej tak dużej imprezy dla miłośników motoryzacji...

Rzeszów

Przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie powstaje nowy chodnik

RZESZÓW. Inwestycja realizowana jest w ramach tzw. „kontraktu osiedlowego”, który prezydent Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla.

Rzeszów

Nowe lokale na lotnisku w Jasionce - ekskluzywny sklep i dwie kawiarnie

RZESZÓW/JASIONKA. Firma Baltona otworzyła w terminalu lotniska w Jasionce trzy nowe punkty usługowe – ekskluzywny sklep Baltona Ministore oraz dwie kawiarnie Cavarious.

Rzeszów

Otwarto łącznik drogi ekspresowej S-19 w powiecie rzeszowskim

RZESZÓW. W środę, 16 sierpnia br. odbyło się oficjalne otwarcie łącznika drogi ekspresowej S-19 od węzła Rzeszów-Południe do drogi krajowej nr 19 w Boguchwale. Inwestycję zrealizował Powiat Rzeszowski.

Rzeszów

Najstarsza podstawówka w Rzeszowie będzie miała nowy dach

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na wykonanie nowego dachu na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza, znajdującej się w ścisłym centrum miasta.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe

RZESZÓW. Trwa budowa nowych przejazdów dla rowerzystów. Wykonawcą robót jest Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza. Wartość inwestycji  to ponad 1,6 mln zł.

Rzeszów

Trwa przebudowa odcinka ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Obecnie prowadzona jest najtrudniejsza część inwestycji – wymiana gruntu, którego nośność jest zbyt słaba. Bez tej operacji przebudowa i poszerzenie odcinka ul. Wyspiańskiego nie byłoby możliwe.

Rzeszów

Nowa część szkoły na os. Staromieście już zadaszona

RZESZÓW. Rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej w Rzeszowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Gotowa jest już konstrukcja dachu zarówno na nowej hali sportowej jak i na budynku dydaktycznym.

Reklama