Rzeszów - Czwartek, 14.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rzeszowie. Nie żyje 53-letni motocyklista

RZESZÓW. 53-letni motocyklista zginął w zderzeniu z samochodem osobowym marki bmw. Policja poszukuje kierowcy auta, który uciekł z miejsca wypadku.

Rzeszów

7. Rzeszowski Festiwal Piwa. Trzydniowe święto miłośników złotego trunku

RZESZÓW. Już w ten weekend na rzeszowskim Rynku odbędzie się 7. edycja Rzeszowskiego Festiwalu Piwa. Do stolicy Podkarpacia przyjedzie kilkanaście browarów.

Rzeszów

36-latek uderzył motorowerem w betonowy przepust, zginął na miejscu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Górnie w powiecie rzeszowskim. 

Rzeszów

W weekend dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w całym Rzeszowie

RZESZÓW. Trwają badania, które mają wykazać, czy w miejskiej wodzie faktycznie występuje bakteria legionella. Ratusz podjął jednak działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. 

Rzeszów

Nowe opaski życia dla seniorów w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. 158 opasek bezpieczeństwa trafi do kolejnych seniorów z Rzeszowa. To element programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czeka na zgłoszenia od osób, które chciałyby otrzymać takie...

Rzeszów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2024. Wybrano zadania do głosowania

RZESZÓW. 129 propozycji zadań weźmie udział w głosowaniu w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Najwięcej mieszkańcy zaproponowali do III kategorii, dotyczącej m.in. wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów w Bratkowicach. 3 osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną niedzielnego wypadku w Bratkowicach.

Rzeszów

W poniedziałek otwarcie nowego Punktu Obsługi Mieszkańców w Galerii "Nowy Świat"

RZESZÓW. Punkt został przeniesiony do nowego i większego lokalu, który mieści się na poziomie +1.

Reklama