Rzeszów - Czwartek, 14.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa montaż Świątecznego Miasteczka. W sobotę otwarcie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku trwa montaż Świątecznego Miasteczka. Stoi już m.in. domek Św. Mikołaja, wielki ekran kinowy oraz Ho hoho! BISTRO Ho hoho! Bar. Instalowane są czerwone domki, w których pojawią się...

Rzeszów

Prezydent Konrad Fijołek spotka się z mieszkańcami osiedli Baranówka i Gen. Andersa

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa zaprasza na drugie w tym miesiącu spotkanie w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Rzeszowskie Juwenalia najlepsze w Polsce

RZESZÓW. Rzeszowskie Juwenalia, czyli wielka studencka impreza organizowana przez Politechnikę Rzeszowską, po raz trzeci otrzymały tytuł „Najlepszych Juwenaliów w Polsce” w Konkursie Nagród Środowiska Studenckiego „ProJuvenes”.

Rzeszów

Kolejny etap przebudowy zatok autobusowych w Rzeszowie na finiszu

RZESZÓW. W ramach tej części modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie, przebudowywanych jest 30 zatok autobusowych.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Wielka inwestycja na ukończeniu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. - Kończy się układanie granitowej kostki na placu przy dworcu, montaż przeszkleń, trwają nasadzenia – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. W przyszłym tygodniu rozpoczną się procedury odbiorowe.

Rzeszów

Rzeszów ma 20 nowych autobusów

RZESZÓW. Do stolicy Podkarpacia przyjechało 20 nowych, ekologicznych autobusów wyprodukowanych przez firmy Solaris i Autosan. Ich zakup został dofinansowany w 85 procentach ze środków unijnych.

Rzeszów

Drugi eko-bazarek w Parku Papieskim. Tym razem w świątecznym klimacie

RZESZÓW. W przyszłą sobotę, w Parku Papieskim po raz kolejny będzie można zakupić produkty bezpośrednio od lokalnych producentów. Tym razem w świątecznym klimacie. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to idealne miejsce do zrobienia...

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. Nie żyje 77-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do dwóch poważnych wypadków z udziałem pieszych doszło wczoraj w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich zginął 77-letni mężczyzna.

Reklama