Rzeszów - Piątek, 15.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

RZESZÓW. 19 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2024. Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Rzeszów

"Trzeźwy poranek". Weekendowa akcja policji na terenie Rzeszowa i powiatu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ujawnili 13 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko, pomimo tego, że wcześniej pili alkohol. Rekordzista miał ponad 3 promile.

Rzeszów

Protest rolników. Utrudnienia w Rzeszowie i na drogach Podkarpacia

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek, 9 lutego odbędzie się wielki protest rolników w całym kraju organizowany przez NSZZ RI „Solidarność”. W związku z tym w stolicy Podkarpacia jak i na drogach całego...

Rzeszów

Latem znów polecimy z Jasionki prosto do Gdańska

RZESZÓW/JASIONKA. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Polskie Linie Lotnicze LOT do letniej siatki połączeń dodały bezpośrednie połączenie z Jasionki do Gdańska.

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej drogi na osiedlu Kotuli?

RZESZÓW. Jesienią ma być gotowa droga, która połączy ulice Wołyńską i Słoneczny Stok. Zadanie o wartości ponad 14,5 mln zł realizuje firma Strabag.

Rzeszów

Budowa hali I LO idzie zgodnie z planem. Kończy się montaż szklanych fasad

RZESZÓW. Nowy budynek jest już w stanie surowym zamkniętym.

Rzeszów

Najlepszy styczeń w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW / JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w pierwszym miesiącu nowego roku prawie 62 tysiące pasażerów. To wynik 7 procent lepszy od ubiegłorocznego, dotąd rekordowego.

Rzeszów

Ponad 10 tys. zł zebrano na leczenie i rehabilitację 4-letniej Julii z Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zakończył tegoroczną akcję pomocy pod hasłem "Styczeń z Kolędą". W tym roku zbierano na leczenie operacyjne kręgosłupa oraz rehabilitację 4-letniej Julii, mieszkanki Rzeszowa. Udało się zebrać ponad 10...

Reklama