Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na os. Pobitno powstaje ogromny zbiornik na wodę pitną

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie realizuje dużą inwestycję na osiedlu Pobitno. Powstaje tam nowy zbiornik, który zwiększy zapasy wody pitnej dla mieszkańców Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 24 mln...

Rzeszów

Jesienna zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 11 do 15 października 2021 r. na terenie miasta odbędzie się obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady będzie można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana metodą "na policjanta"

RZESZÓW. Mieszkanka Rzeszowa padła ofiarą oszusta, który podając się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził od niej sporą sumę pieniędzy. Kontaktując się z pokrzywdzoną, używał hasła „róża”.

Rzeszów

ZTM Rzeszów. Od 1 października zmiany w rozkładzie jazdy. Rusza pilotażowa linia nr 61

RZESZÓW. Zgodnie z zapowiedzią Zarządu transportu Miejskiego w Rzeszowie, od piątku (1.10) trzy autobusy komunikacji miejskiej zmienią swój rozkład jazdy, Ruszy również nowa linia, która połączy Matysówkę z Zalesiem.

Rzeszów

W niedzielę biegowe święto w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 3 października startuje 9. edycja PKO Maratonu Rzeszowskiego, któremu towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Biegnę dla Julii i Patrycji”.

Rzeszów

Stop nielegalnym wyścigom. Sobotnia akcja rzeszowskich policjantów

RZESZÓW. Ponad 90 samochodów i kierowców skontrolowali w minioną sobotę rzeszowscy policjanci w ramach akcji „Stop nielegalnym wyścigom”. Działanie funkcjonariuszy związane są ze zlotami fanów motoryzacji w Rzeszowie.  

Rzeszów

Rzeszów za darmo otrzymał tereny pod budowę dróg

RZESZÓW. Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa oraz Arkadiusz Urban, p.o. Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisali w piątek umowę, dotyczącą bezpłatnego nabycia od Skarbu Państwa ok 1,4 ha terenu.

Rzeszów

Miłosz Świetlik Skierski z Rzeszowa z szansą na Eurowizję Junior

RZESZÓW. Młody wokalista z Rzeszowa, Miłosz Świetlik Skierski, ma szansę reprezentować Polskę na Eurowizji Junior w La Seine Musicale w Paryżu. W czwartek gościł w rzeszowskim ratuszu.

Reklama