Rzeszów - Sobota, 12.04.2025
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

MPK Rzeszów uruchamia specjalne linie autobusowe w dniu 33. Finału WOŚP

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie w tym roku zagra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W dniu 33. Finału po ulicach Rzeszowa będą kursowały specjalne „orkiestrowe koła” z wolontariuszami na pokładzie.

Rzeszów

Lada dzień ruszają prace modernizacyjne na Stadionie Miejskim. Podpisano umowę

RZESZÓW. Przebudowa budynku spikerki to pierwsze z kilku zaplanowanych w tym roku zadań, jakie zostaną zrealizowane na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie. W środę podpisano umowę z wykonawcą. Koszt inwestycji to ponad...

Rzeszów

Wzrosły ceny mieszkań w Rzeszowie. Ile obecnie zapłacimy za m2?

RZESZÓW. Jak wynika z najnowszego raportu portalu RynekPierwotny.pl, za metr kwadratowy mieszkania w Rzeszowie trzeba zapłacić prawie 11,1 tys. zł (dane z grudnia 2024 r.). Oznacz to, że ceny mieszkań w stosunku...

33. Finał WOŚP

Około 250 wolontariuszy WOŚP będzie kwestować na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Już tylko kilka dni pozostało do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Orkiestra zbiera na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Na ulicach Rzeszowa pojawi się około 250 wolontariuszy z...

Rzeszów

Tragiczny finał zabawy na śniegu. 8 i 7-latek spadli z 4-metrowej skarpy, w akcji helikopter LPR

BEZMIECHOWA. Dwaj bracia, 8 i 7-latek, podczas zjeżdżania z góry na gumowym pontonie, spadli z ponad 4-metrowej skarby. Obaj trafili do szpitala w Rzeszowie. Starszy w ciężkim stanie był transportowany śmigłowcem LPR.

Rzeszów

Najlepszy rok w historii lotniska w Jasionce. Obsłużono ponad 1,1 mln pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka dołączył do grona „milionerów”, czyli lotnisk obsługujących ponad milion pasażerów rocznie. W 2024 roku obsłużono dokładnie 1 145 257 osób. To najlepszy wynik w historii portu.

Rzeszów

Hermanowa. 45-letni mężczyzna zginął w pożarze domu

Policjanci pod nadzorem prokuratora pracują nad ustaleniem przyczyn tragicznego pożaru w Hermanowej. W płomieniach zginął 45-letni mężczyzna.

Rzeszów

Trwa wyburzanie stadionu Resovii [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Od kilku dni trwają prace rozbiórkowe na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego. W miejscu starego obiektu, powstanie Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Pod artykułem znajdziecie zdjęcia z rozbiórki.

Reklama