Rzeszów - Czwartek, 07.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu

RZESZÓW. Rzeszowski MPWiK jeszcze w tym tygodniu zakończy wymianę najstarszego i najbardziej awaryjnego fragmentu sieci na osiedlu Piastów.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w środę około godz. 16:30.

Rzeszów

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie

​RZESZÓW. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Punkt informacji turystycznej w nowej lokalizacji

RZESZÓW. Funkcjonujący do tej pory przy ul. Grunwaldzkiej 2, od 6 sierpnia mieści się w Rzeszowskich Piwnicach.

Rzeszów

Atak nożownika na ul. Pułaskiego. 64-latek tymczasowo aresztowany

RZESZÓW. Sprawca usłyszał zarzut usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Rzeszów

Rzeszowska Żwirownia znów otwarta. Są wyniki badań wody

RZESZÓW. Okazało się, że w kąpielisku nie ma niebezpiecznych dla zdrowia sinic, a jedynie niegroźne glony.

Rzeszów

Ponad 1200 krzewów i 50 urządzeń zabawowych w parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. Uczniowie SP nr 18 i mieszkańcy os. Kotuli będą mieli nowe miejsce do spędzania wolnego czasu. W parku w rejonie ul. Bł. Karoliny zostanie nasadzonych m.in. 1250 krzewów, a znajdujący się...

Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Krew dla osób potrzebujących będzie można oddać w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2022 r.

Reklama