Rzeszów - Wtorek, 12.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

RZESZÓW. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Wydłużony termin to szansa na większą liczbę firm, które...

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku

RZESZÓW. Wszystkie pojazdy biorące udział w kolizji wylądowały w rowie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Rzeszów

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA]

RZESZÓW. Ponad 1700 zawodników weźmie udział w szesnastej edycji PKO Półmaratonu Rzeszowskiego.

Rzeszów

Poranny wypadek na A4. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano na autostradzie A4 doszło do zderzenia dwóch samochodów – busa i osobowej toyoty. Kierowca osóbki został przewieziony do szpitala.  

Rzeszów

Przy ul. Kochanowskiego powstały nowe miejsca kiss&ride

RZESZÓW. Kolejne powstaną w rejonie szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Lwowskiej.

Rzeszów

Hala targowa, "Balcerek" i park w centrum Rzeszowa okiem młodych architektów [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaproponowali nowoczesną wizję zagospodarowania okolic hali targowej, placu Balcerowicza i parku im. prof. Józefa Szajny. 

Rzeszów

Ul. Welca na Staromieściu do przebudowy

RZESZÓW. Prawie półkilometrowy odcinek ul. Welca - od skrzyżowania z ul. Niecia w kierunku północnym - zostanie przebudowany i rozbudowany.

Rzeszów

Źle się poczuł i uderzył autem w metalowy garaż. Trafił do szpitala

RZESZÓW. 36-letni kierowca opla stracił panowanie nad autem i uderzył w metalowy garaż. Mężczyznę przewieziono do szpitala.

Reklama