Rzeszów - Środa, 13.11.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprojektują przestrzeń wspólną Millenium Hall

RZESZÓW.  Zwycięskie projekty mają stanowić materiał pomocniczy dla dalszych rozważań projektowanych.

Rzeszów

Pierwszy gazowy Solaris dotarł do Rzeszowa

RZESZÓW. Pierwszy z dwóch nowych autobusów przegubowych marki Solaris dotarł już do Rzeszowa. Drugi przyjedzie w najbliższych dniach. Oba pojazdy wyjadą na ulice w maju. 

Rzeszów

5 maja ulicami Rzeszowa przejdzie marsz godności osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Pomysłodawcą pochodu jest Niepubliczna Szkoła Kraina Uśmiechu w Rzeszowie, która zorganizuje go wspólnie z psycholog Joanną Szczerbaty.

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę (29.04) Rzeszowska Masa Krytyczna symbolicznie zainauguruje nowy sezon rowerowy. Trasa przejazdu przebiegać będzie głównymi ulicami miasta, w związku z tym w godz. 12:00 – 14:00 mogą wystąpić czasowe...

Rzeszów

Nowa droga połączy dwa duże rzeszowskie osiedla

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wybór firmy, która wybuduje drogą łączącą ulicę Wołyńską na osiedlu Kotuli z ulicą Potokową na osiedlu Staroniwa.

Rzeszów

Rodzinny mini park na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. W ciągu trzech miesięcy ma powstać rodzinny mini park na osiedlu Przybyszówka. Koszt zadania realizowanego w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wynosi nieco ponad 370 tys. zł.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie. Bilet 60-minutowy zamiast 40-minutowego

RZESZÓW. Od czerwca br. w autobusach komunikacji miejskiej zacznie obowiązywać nowy bilet jednorazowy. Dotychczasowy bilet 40-minutowy, zostanie zastąpiony biletem 60-minutowym.

Reklama