Rzeszów - Środa, 02.10.2024
Reklama

Powstanie aplikacja "klimatyczna" dla mieszkańców Rzeszowa. W ramach nagrody

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZOW. Klimaton dla Rzeszowa. Zespół programistów stworzy aplikację pomagającą chronić mieszkańców przed zagrożeniami klimatycznymi.

Blisko 130 programistów z całego kraju wzięło w miniony weekend udział w Klimatonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania swoich miast, wśród których jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia zaproponowała stworzenie narzędzia pomagającego w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych, pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych.

Zadania podjął się zespół nazwany Connected Life. Programiści opracowali prototyp platformy Connected City, która otrzymała od jurorów najwyższą ocenę. Narzędzie bazuje na ogólnie dostępnych miejskich danych, jak zaludnienie miasta oraz na lokalizacjach instytucji oświaty, położeniu jednostek OSP, pomiarów czujników jakości powietrza i innych dostępnych w mieście sensorów. Mapa umożliwi wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.
Reklama
– Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy zł. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Efektem pracy zespołu będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez służby i weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. Koszt stworzenia aplikacji to około 30 tysięcy zł.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Generał Henryk Moskwa oficjalnie przywitany w Rzeszowie

RZESZÓW. Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyła się uroczystość przywitania nadinspektora Henryka Moskwy.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje UrbanLab. Zajmą się innowacjami odpowiadającymi na potrzeby mieszkańców

RZESZÓW. Konrad Fijołek: „Chcielibyśmy wakacje poświęcić na przygotowanie siedziby, a w końcowej części wakacji dokonać już uroczystego otwarcia".

Rzeszów

Czternastu nowych policjantów złożyło ślubowanie

RZESZÓW. W auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, czternastu nowo przyjętych policjantów złożyło ślubowanie.

Rzeszów

Umowa na modernizację Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc podpisana

RZESZÓW. Z leczenia w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc korzystają mieszkańcy całego województwa podkarpackiego.

Rzeszów

Bezpłatne badania słuchu przy ul. Hetmańskiej

RZESZÓW. Po badaniach otrzymamy bezpłatną interpretację wyniku.

Rzeszów

Na weekend jazdy testowe w salonie GOC Yamaha Rzeszów. Udostępnią aż 17 maszyn

RZESZÓW. Yamaha MT Tour Rzeszów 2019 odbędzie się w dniach 27-28 lipca 2019r. w godzinach 10:00-18:00.

Rzeszów

Medal dla prezydenta Rzeszowa i gala Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

RZESZÓW. Z okazji zakończenia wydarzenia w G2A Arena odbyła się gala festiwalowa.

Rzeszów

Od 1 sierpnia zmiana cen biletów na komunikację miejską

RZESZÓW. „Konieczność zmiany cen biletów wynika ze wzrostu kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej" - tłumaczył Marek Ustrobiński.

Reklama