Rzeszów - Środa, 02.10.2024
Reklama

Powstanie aplikacja "klimatyczna" dla mieszkańców Rzeszowa. W ramach nagrody

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZOW. Klimaton dla Rzeszowa. Zespół programistów stworzy aplikację pomagającą chronić mieszkańców przed zagrożeniami klimatycznymi.

Blisko 130 programistów z całego kraju wzięło w miniony weekend udział w Klimatonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania swoich miast, wśród których jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia zaproponowała stworzenie narzędzia pomagającego w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych, pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych.

Zadania podjął się zespół nazwany Connected Life. Programiści opracowali prototyp platformy Connected City, która otrzymała od jurorów najwyższą ocenę. Narzędzie bazuje na ogólnie dostępnych miejskich danych, jak zaludnienie miasta oraz na lokalizacjach instytucji oświaty, położeniu jednostek OSP, pomiarów czujników jakości powietrza i innych dostępnych w mieście sensorów. Mapa umożliwi wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.
Reklama
– Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy zł. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Efektem pracy zespołu będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez służby i weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. Koszt stworzenia aplikacji to około 30 tysięcy zł.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Rzeszów

Trzy firmy chcą dostarczyć dla Rzeszowa 40 autobusów. Jest szansa na podpisanie umowy

RZESZÓW. Jest jedna oferta, która odpowiada wymaganiom finansowym ratusza.

Rzeszów

Teren w rejonie ul. Lawendowej i ul. Daliowej uratowany przed zabudową

RZESZÓW. Zagospodarowanie przewiduje tereny zielone i tak też pozostanie.

Rzeszów

ZTM przywraca kursowanie autobusu linii nr 50 na Zalesiu

RZESZÓW. Od 2 września br. przywrócona zostaje linia nr 50 na os. Zalesie.

Rzeszów

Jest zgoda na zamianę działek z deweloperem. Andrzej Dec: „Znowu Hartbex dostanie znacznie więcej”

RZESZÓW. Łącznie miasto oddało 3,3 ha terenu, natomiast Hartbex przekazał 2,6 ha.

Rzeszów

Raport z przebudowy stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. O stanie prac informowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama