Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Powstanie aplikacja "klimatyczna" dla mieszkańców Rzeszowa. W ramach nagrody

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZOW. Klimaton dla Rzeszowa. Zespół programistów stworzy aplikację pomagającą chronić mieszkańców przed zagrożeniami klimatycznymi.

Blisko 130 programistów z całego kraju wzięło w miniony weekend udział w Klimatonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania swoich miast, wśród których jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia zaproponowała stworzenie narzędzia pomagającego w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych, pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych.

Zadania podjął się zespół nazwany Connected Life. Programiści opracowali prototyp platformy Connected City, która otrzymała od jurorów najwyższą ocenę. Narzędzie bazuje na ogólnie dostępnych miejskich danych, jak zaludnienie miasta oraz na lokalizacjach instytucji oświaty, położeniu jednostek OSP, pomiarów czujników jakości powietrza i innych dostępnych w mieście sensorów. Mapa umożliwi wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.
Reklama
– Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy zł. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Efektem pracy zespołu będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez służby i weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. Koszt stworzenia aplikacji to około 30 tysięcy zł.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Batorego w Rzeszowie

RZESZÓW. Kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy. Mężczyzna zginał na miejscu.

Rzeszów

Tragedia nad wodą w Rudnej Małej. Utonęło dwóch mężczyzn

RUDNA MAŁA. Dwóch mężczyzn w wieku 36 i 43 lata utonęło w zbiorniku wodnym w Rudnej Małej. Obaj to mieszkańcy Rzeszowa. Ich ciała wyłowili strażacy.

Rzeszów

Czerwiec w Jasionce również rekordowy: drugi najlepszy miesiąc w historii

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 120 tys. pasażerów obsłużyło w czerwcu podrzeszowskie lotnisko – to o 15 procent więcej niż rok temu w tym samym czasie. To drugi najwyższy wynik w historii i najlepszy szósty...

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Wyzwolenia. 69-letnia piesza trafiła do szpitala

RZESZÓW. 69-letnia mieszkanka Rzeszowa została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowana trafiła do szpitala.

JelczTour

Wakacyjne przejażdżki starym Jelczem po Rzeszowie [Rozkład jazdy]

RZESZÓW. Przejażdżka zabytkowym Jelczem po Rzeszowie, to kolejna atrakcja, jaką przygotowało miasto wspólnie z instytucjami kultury oraz ZTM i MPK na okres wakacyjny. Kursy odbywać się będą z przewodnikiem. Start już w...

Rzeszowskie opowieści

Premiera nowego pokazu specjalnego fontanny multimedialnej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, swoją premierę będzie miał nowy, dwuczęściowy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, przygotowany z okazji jubileuszu miasta.

WAKACJE W RZESZOWIE

Rzeszowski Zamek otwarty dla zwiedzających

RZESZÓW. Do końca wakacji Zamek w Rzeszowie będzie otwarty w weekendy dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmie m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

Reklama