Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Powstała rzeszowska mapa murali i graffiti

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W „Rzeszowskiej mapie murali i graffiti” znajdziecie 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Inkubator Kultury działający w Estradzie Rzeszowskiej stworzył „Rzeszowską mapę murali i graffiti”, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do poszczególnych malowideł, które niejednokrotnie znajdują się w miejscach trudniej dostępnych i rzadziej odwiedzanych przez mieszkańców.  

Projekt powstawał przez kilka miesięcy, a jego efektem jest mapa zawierająca 35 prac podzielonych na trzy kategorie – mural, graffiti i mural reklamowy. Każda opatrzona jest wyczerpującym opisem:

- Znalezienie informacji na temat wszystkich murali i graffiti nie było łatwe. Wymagało to wykonania wielu telefonów, zadawania pytań wielu osobom i odwiedzenia wielu miejsc. Udało się – każda z prezentowanych prac jest szczegółowo opisana. Podajemy nazwiska autorów, rok i okoliczności, w których powstał dany „malunek” – wyjaśnia Joanna Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Mapa jest dostępna w dwóch wersjach. Bezpłatnej elektronicznej w aplikacji Google Maps i papierowej, którą można nabyć w siedzibie Inkubatora Kultury przy ulicy Jagiellońskiej 24 za symboliczną kwotę 5zł. Mapa online znajduje się pod linkiem: https://tiny.pl/rshz4. Dodatkowo na stronie: http://inkubatorkultury.eu/projekty/rzeszowska-mapa-murali-i-graffiti/ można znaleźć obszerne galerie zdjęć każdego z murali i graffiti, a także ich opisy z audiodeskrypcją:
Reklama
- Audiodeskrypcja wydała nam się czymś niezbędnym. To ukłon w stronę tych, którzy nie mogą zobaczyć muralu czy graffiti, ale dzięki szczegółowemu opisowi mogą je sobie wyobrazić – mówi Jęczalik.
Wydanie „Rzeszowskiej mapy murali i graffiti” to nie koniec projektu. RIK w przyszłości planuje zorganizować grupowy spacer śladami prezentowanych prac. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do większej aktywności na świeżym powietrzu i poznawania miasta od innej strony. Obecnie jednak, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, zaprasza na spacery samodzielne lub w gronie rodzinnym z mapą w ręku:

- Warto wiedzieć, że mamy w stolicy Podkarpacia na przykład murale z fauną i florą, podwodnym światem, znanymi postaciami ze świata kina, czy z motywami ludowymi. Wszystkie są wyjątkowe, a spacer ich śladem wydaje się trafioną rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku – kwituje Jęczalik.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W lutym rozpoczną się konsultacje ws. zmiany granic

RZESZÓW. Konsultacje będą trwały do 21 lutego 2020 r.

Rzeszów

Sprawą nastolatków, którzy strzelali do księży, zajmie się Sąd Rodzinny

RZESZÓW. Zatrzymano  dwóch nastolatków, którzy w ubiegłym tygodniu strzelali do księży podczas wizyty duszpasterskiej. 

Rzeszów

Będzie protest przeciwko budowie wieżowca przy ul. Podwisłocze. Organizatorem jest rada osiedla

RZESZÓW. Protest przeciwko rozpoczęciu inwestycji odbędzie się 1 lutego br. 

Rzeszów

Mieszkańcy przeciwko budowie drogi łączącej Al. Kopisto z ul. Wierzbową

RZESZÓW. Aktualnie pod petycją podpisało się 295 osób.

Rzeszów

Zmarł były wiceprezydent Rzeszowa. Miał 69 lat

RZESZÓW. Ratusz o śmierci Franciszka Kosiorowskiego, byłego wiceprezydenta Rzeszowa, został poinformowany w niedziele.

Rzeszów

Porażka Resovii w 17. kolejce PlusLigi

RZESZÓW. Sety: 20:25, 20:25, 13:25

Rzeszów

Ruszył przetarg na modernizację ul. Grunwaldzkiej

RZESZÓW. Miasto poszukuje wykonawcy, który zajmie się przebudową ul. Grunwaldzkiej.

Reklama