Rzeszów - Czwartek, 10.10.2024
Reklama

Powstaje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jakie są jego założenia?

Dodano: /

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

RZESZÓW. W związku z rekomendacjami wypracowanymi podczas Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego przyspieszają prace nad SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w gminach.

Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się w marcu br. radni przyjęli uchwałę dotyczącą współdziałania z innymi gminami w zakresie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF).

SUMP to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w gminach. Sprawnie funkcjonujący system transportowy, powinien być bezpieczny i dostępny dla wszystkich jego użytkowników, a także zapewniać równe traktowanie każdej grupy społecznej i wiekowej. Aby móc to osiągnąć konieczne jest opracowanie wspomnianego wyżej dokumentu.

SUMP powinien być opracowany nie tylko dla jednej Gminy lecz dla całego obszaru funkcjonalnego - Tworząc dokument chcemy zadbać o komfortowe warunki dla wszystkich uczestników ruchu całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Na podstawie marcowej uchwały, 19 czerwca 2024 r. pomiędzy prezydentem Miasta Rzeszowa, a burmistrzami i wójtami sąsiednich gmin podpisano porozumienie w sprawie wspólnego przygotowania dokumentu SUMP dla wszystkich 15 gmin wchodzących w skład ROF.

Rzeszowski ratusz przedstawił podstawowe założenia programu.

W jakim celu tworzony jest SUMP?

Założenia SUMP mają pomóc w sprawnym i efektywnym zarządzaniu gminnych systemów transportowych poprzez wskazanie kierunków działań i celów, które należy osiągnąć w długofalowej perspektywie.

Idea przedstawiona w SUMP pomoże zapewnić wygodne i bezpieczne poruszanie się wszystkich mieszkańców na co dzień. Niezależnie od środka transportu, który wybieramy, a także celu podróży - każdy z nas na pewnym etapie jest przede wszystkim pieszym.

Dlatego człowiek i jego bezpieczeństwo w ruchu są najważniejsze?

Tworząc dokument chcemy zadbać o komfortowe warunki dla wszystkich uczestników ruchu całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Chcemy poprawić jakość oświetlenia, stan dróg, chodników, ścieżek rowerowych, czy usprawnić transport zbiorowy.

SUMP stanowi wytyczną do realizacji projektów transportowych w najbliższych latach.

To także podstawa do pozyskiwania środków finansowych na zadania zgodne z głównymi założeniami dokumentu.

Reklama

Co warto wiedzieć na temat SUMP?

Jakie obszary tematyczne poruszone będą w SUMP?

• ruch pieszych (np. tworzenie nowych chodników, wyznaczanie nowych przejść dla pieszych),
• ruch rowerzystów (np. połączenie i tworzenie nowych ścieżek rowerowych, obniżanie krawężników),
• ruch drogowy (np. nowe drogi i parkingi),
• polityka parkingowa (np. tworzenie nowych parkingów przesiadkowych typu P&R (parkuj i jedź),
• bezpieczeństwo ruchu (np. poprawa oświetlenia ulic, chodników i przejść dla pieszych),
• transport zbiorowy (np. nowe przystanki autobusowe, nowe autobusy),
• zarządzanie infrastrukturą (drogową, przystankową, kolejową),
• promocja i edukacja zrównoważonej mobilności (np. organizacja pikników, czytelna informacja o transporcie).

Kto będzie przygotowywał SUMP?

Przygotowaniem dokumentu dla całego ROF-u zajmie się Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa we współpracy z przedstawicielami wszystkich Gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, jednostek organizacyjnych gmin i powiatów oraz jednostek i wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa.

Prace nad SUMP będą wspierane przez Ekspertów z Zespołu Doradczego w ramach wsparcia Ministerstwa Infrastruktury.

Dla kogo powstaje SUMP?

SUMP powstaje dla mieszkańców Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny to stowarzyszenie 15 gmin czyli Miasto Rzeszów, Miasto Łańcut, Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn. Stowarzyszenie ROF powstało w celu nauki współpracy sąsiednich gmin ze sobą. Gminy czerpią z sąsiedztwa Rzeszowa, a także stanowią wartość dodaną dla Rzeszowa. Wspólne działanie, przedsięwzięcia pozwalają na patrzenie szerzej na potencjały oraz wyzwania Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jaka będzie rola Mieszkańców?

Dokument SUMP będzie powstawał wspólnie z Mieszkańcami i przedstawicielami gmin.  Na poszczególnych etapach konstruowania dokumentu będą przeprowadzone konsultacje społeczne. Informacje dot. poszczególnych etapów będą udostępniane na bieżąco przez wszystkich Partnerów Porozumienia w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

SPEED SHOW

Dwudniowy festiwal motoryzacji na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Speed Show, czyli wielkie święto motoryzacyjne już w ten weekend na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorzy z Mtuning, AutoDiscover i Global Motors zapewniają, że będzie to rekordowa edycja. Pojawi się na...

JelczTour

Ostatnie wakacyjne przejazdy zabytkowym Jelczem po Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie wakacyjne przejazdy czerwonym Jelczem po ulicach Rzeszowa w ramach akcji pod hasłem #JelczTOUR.

Rzeszów

Przejazd pod torami na ul. Miłocińskiej już otwarty

RZESZÓW. Zakończył się remont wiaduktu kolejowego, pod którym biegnie droga łącząca ulice Miłocińską i Warszawską.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Małopolskim

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. 32-letni kierowca bmw zginął w wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Bursztynowej w Głogowie Małopolskim. 24-letni pasażer pojazdu trafił do szpitala.

Rzeszów

We wrześniu rozpoczną się prace przy odmulaniu Wisłoka

RZESZÓW. Trwają prace związane z przygotowaniem placu budowy pod kolejny etap odmulania Wisłoka.

Rzeszów

Nowa nazwa ulicy na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni podjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia ks. Stanisława Sznajdera jednej z ulic na rzeszowskim osiedlu Przybyszówka. Droga przebiega od ul. Krakowskiej w kierunku południowym.

Rzeszów

Modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała

RZESZÓW. Blisko 395 tys. zł przeznaczone zostanie na I etap modernizacji boiska do piłki nożnej na rzeszowskim osiedlu Biała. Zadanie będzie realizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 r.

Rzeszów

Kolizja na ul. Okulickiego. Sprawczyni miała prawie 3 promile

RZESZÓW. Blisko 3 promile alkoholu miała w organizmie 56-letnia mieszkanka Rzeszowa, która jadąc mini cooperem spowodowała kolizję na ul. Okulickiego. Kobieta straciła prawo jazdy. Dodatkowo grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności...

Reklama