Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Powraca temat możliwej zabudowy w okolicach ul. Daliowej i ul. Lawendowej na Zalesiu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Właściciele terenów przy ul. Daliowej i Lawendowej na osiedlu Zalesie wnoszą o możliwość zagospodarowania terenów zielonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Radni Platformy Obywatelskiej chcą zamiany terenu.

Historia zatacza koło, a sprawa zabudowy terenów przy ul. Lawendowej i ul. Daliowej ponownie pojawi się na sesji Rady Miasta. W związku z całą sprawą radni Platformy Obywatelskiej zdecydowali się interweniować w sprawie nieco wcześniej niż w trakcie sesyjnych obrad. W środę zwołano specjalną konferencje prasową, na której obecny był przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, radna Jolanta Kaźmierczak oraz Marcin Deręgowski wraz z Wiesławem Ziemińskim.

„To nie pierwsza uchwała, która wpływa. Ta uchwała w poprzedniej kadencji była trzy- czy czterokrotnie tematem obrad radnych miasta. Była albo ściągana, albo przegłosowana negatywnie. Deklarację prezydenta, które składał wśród mieszkańców, że ta uchwała już nie będzie wracać są płonne i ona jednak wróciła” – mówił Marcin Deręgowski.

Podczas jednej z sesji, w ubiegłej kadencji, mieszkańcy Zalesia licznie zjawili się na sali sesyjnej, aby walczyć o ostatni skrawek zieleni w rejonie, wtedy ta interwencja miała jakiś skutek, okazuje się że perspektywy czasu niewymierny. Samą treść aktualnie omawianej uchwały możemy śmiało spłaszczyć do jednego z twierdzeń zawartych w piśmie: „Po przeanalizowaniu zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany Stadium stwierdzono, że możliwa jest korekta jego ustaleń, w sposób zabezpieczający interesy prywatne poprzez dopuszczenie możliwości realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, bez szkody dla interesu publicznego”.
Reklama
Działka, o której mowa nie należy do jednego właściciela, jest ich trzech, a jednym z nich jest jedna z firm deweloperskich: „Ta cała działka podzielona jest na trzy mniejsze działki, działka Hartbexu, działka prywatnego właściciela i działka miejska” – dodaje Marcin Deręgowski. Całkowita powierzchnia terenu wynosi około 2,3 ha.

Całą sprawę komplikuje także inna kwestia, gdyż zgodnie ze Stadium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa dla powyższego obszaru określono już kierunek zagospodarowania pod zieleń urządzoną i śmiało można stwierdzić, że mieszkańcy właśnie w takiej formie chcieliby ten teren utrzymać. Podczas konferencji pojawiła się także propozycja terenów, za które miasto mogło by odzyskać 1/3 terenu.

„Wiemy, że była zgoda ze strony Hartbexu, ale nie doszło do tej zamiany i chcielibyśmy zapytać dlaczego” – informuje Marcin Deręgowski, który w dalszej części wypowiedzi sugeruje, że możliwym terenem do zamiany był obszar w regionie Staromieścia.
O tym jaka będzie przyszłość tych terenów i czy po wielu próbach ratusz postawi na swoim i zmieni Stadium przekonamy się już 27 sierpnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Księża diecezji rzeszowskiej zebrali ponad 360 tys. zł na walkę z koronawirusem

RZESZÓW. „Kapłański dar miłosierdzia” – tak nazwano zbiórkę pieniędzy na walkę z koronawiursem, jaką zorganizowali duchowni diecezji rzeszowskiej.

Rzeszów

Od 27.04 otwarte POP'y przy Lisa Kuli oraz Grottgera. Będzie można kupić tylko bilety

RZESZÓW. Jak informuje ZTM, będzie można kupić w dni robocze bilety autobusowe w POP’ach przy ul. Lisa Kuli i Grottgera. Żadne inne usługi nie będą realizowane.

Rzeszów

Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa. Zbliżamy się do 200 tys.

RZESZÓW. O 2,4 % wzrosła liczba ludności w Rzeszowie w 2019 r. W porównaniu z poprzednim rokiem zawarto więcej małżeństw. Więcej było też zgonów, mniej natomiast było urodzeń.

Rzeszów

Telefoniczny dyżur ekspertów ZUS dotyczący emerytur i rent

RZESZÓW. W najbliższy czwartek eksperci ZUS będą odpowiadali na pytania klientów.

Rzeszów

Biało-żółte krawężniki przy zatokach autobusowych. "Aby było bezpieczniej"

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa malowanie krawężników przy zatokach autobusowych. Docelowo prace mają objąć wszystkie przystanki.

Rzeszów

Powstało kolejne izolatorium. Tym razem w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie utworzono drugie na Podkarpaciu tzw. izolatorium.  Pierwsze powstało w Łańcucie, w Bursie - Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Rzeszów

Wiemy, gdzie w Rzeszowie pojawią się kolejne maseczkomaty

RZESZÓW. Mamy listę ulic, na których zamontowane zostaną automaty ze środkami ochrony osobistej. 

Reklama