Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Postęp prac na budowie drogi, która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka [ZDJĘCIA]

Dodano: /

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

Budowa Wisłokostrady to jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych w ciągu ostatnich lat w Rzeszowie. Trasa ułatwi dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19. Nowa droga odciąży również z ruchu samochodowego m.in. rondo Pobitno i ścisłe centrum miasta al. Piłsudskiego.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2023 roku i postępuje zgodnie z harmonogramem. Ze względu na spory zakres robót, prace realizowane są jednocześnie w kilku miejscach. W ramach inwestycji powstaje kilka obiektów inżynierskich, w tym m.in. nowy most Załęski, dwujezdniowa estakada nad torami kolejowymi czy most nad rzeką Młynówką.

Sprawdzamy, jak przebiegają prace na poszczególnych odcinkach Wisłokostrady.

Nowy most Załęski

Jednym z elementów inwestycji jest budowa nowego mostu Załęskiego, który zastąpi starą, i wąską przeprawę. Stary most został już wyburzony, obecnie trwają prace przy budowie nowej przeprawy. Będzie to obiekt trzyprzęsłowy o długości ok. 81 m. Będzie składał się z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek. Prace przy budowie nowego mostu idą sprawnie. - Wykonano wszystkie podpory obiektu. Zakończono montowanie prefabrykowanych belek w przęsłach mostu. Zabetonowano już także płytę pomostu jezdni lewej – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Na połowę października zaplanowano betonowanie płyty pomostu jezdni prawej.

Most na Młynówce

Kolejny most jaki zostanie wybudowany w ramach Wisłokostrady, powstaje na rzece Młynówka. Obecnie trwają roboty budowlane związane m.in. z montażem krawężników.

Estakada

Kolejnym ważnym obiektem inżynierskim jest estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka. Do chwili obecnej wykonano już prace palowe pod 14 z 16 podpór estakady. Ponadto zabetonowano 14 z 16 ław fundamentowych podpór oraz zabetonowano 20 z 24 słupów (2 słupy na jedną podporę) pod filary – wylicza Artur Gernand.

Reklama

W tym samym czasie prowadzone są również prace zbrojarskie przyczółka.

Mur oporowy

Następnym obiektem inżynierskim realizowanym w ramach budowy Wisłokostrady jest mur oporowy w rejonie ul. Konfederatów Barskich. - Na obecną chwilę trwają prace związane z przygotowaniem do montażu zbrojenia oczepu dolnego – tłumaczy Artur Gernand.

Pozostałe prace

Oprócz prac wymienionych powyżej, wykonawca prowadzi równolegle roboty drogowe - wzmocnienie podłoża pod nasypy oraz budowę nasypów drogowych. Wykonawca umacnia również brzegi Wisłoka.

Z kolei na odcinku pomiędzy projektowanym rondem (skrzyżowanie z ulicą Ciepłowniczą) a mostem Załęskim budowana jest kanalizacja deszczowa.

W ramach Wisłokostrady wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 km. Powstaną obustronne chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości ok. 3,3 km. Oprócz wspomnianych wyżej obiektów inżynierskich, powstaną również zatoki autobusowe, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie oraz infrastruktura podziemna.

Koszt inwestycji to ok. 170 mln zł. Nowa droga ma być gotowa wiosną 2026 roku. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o.

Ratusz udostępnił w mediach społecznościowych film nakręcony dronem z realizacji inwestycji. Możecie go obejrzeć TUTAJ.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku

RZESZÓW. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji.

Rzeszów

Mieszkańcy protestują ws. wodnego placu zabaw. Prezydent Rzeszowa: zróbcie konsultacje

RZESZÓW. Ratusz w przypadku negatywnej oceny, poszuka nowego miejsca dla wodnego placu zabaw. 

Rzeszów

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW, POLSKA. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

NFZ zaprasza do Podkarpacia na zabiegi usunięcia zaćmy. Kuszą krótkimi terminami oczekiwania

RZESZÓW. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 45 dni.

Rzeszów

I etap rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej zakończony. Jakie były najbardziej oblegane kierunki?

RZESZÓW. W I etapie w Systemie Internetowej Rekrutacji znalazło się 6992 osób zarejestrowanych maturzystów.

Rzeszów

W CH Plaza Rzeszów zostanie rozdanych 200 kasków rowerowych

RZESZÓW. 200 kasków rowerowych zostanie rozdanych podczas finału akcji na rzecz bezpieczeństwa pt. „Nie kręcę bez kasku”.

Reklama