Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Ponad 42 mln zł na kulturę w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W tegorocznym budżecie Rzeszowa zarezerwowano ponad 42 mln zł na kulturę. Za te pieniądze miasto planuje zrealizować aż 1500 wydarzeń. Wśród tych największych można wymienić m.in. festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, festiwal Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, Re: Rzeszów Festival czy Karpaty na Widelcu.

W środę, pod Instytutem Muzyki UR przy ul. Dąbrowskiego, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zorganizował konferencję prasową dotyczącą podsumowania działań na rzecz kultury w Rzeszowie jakie zrealizowano w ciągu ostatnich trzech lat. Konrad Fijołek podkreślał, że w jego filozofii zarządzania miastem „kultura ma bardzo ważne, wręcz strategiczne znaczenie”. Włodarz miasta podzielił działania na rzecz kultury na trzy obszary: pierwszy dotyczy infrastruktury, drugi obejmuje współpracę z organizacjami pozarządowymi i wreszcie trzeci, związany z rozwijaniem współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki.

W przypadku działań dotyczących pierwszego z wymienionych obszarów, Prezydent Rzeszowa wspomniał o pozyskaniu na rzecz mieszkańców  budynku najstarszego kina w Rzeszowie, czyli Zorzy. Dalej mówił o rozpoczęciu prac przygotowawczych do kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i powiększenia jej o dwie dodatkowe kondygnacje. Konrad Fijołek przypomniał również o innej nowej, infrastrukturalnej inwestycji kulturalnej jak będzie realizowana w Rzeszowie. Chodzi o kamienicę przy ul. Króla Kazimierza, która zostanie zmodernizowana. Powstanie tam miejsce pn. Kulturalna Caffe.

Podczas środowej konferencji, Prezydent Rzeszowa przedstawił również kilka ambitnych planów na przyszłość. Wśród nich wymienił przywrócenie mieszkańcom i modernizację terenów pokolejowych, konkurs architektoniczny na Bibliotekę Nova z salą audiowizualną dla ponad tysiąca widzów, a także modernizację hali targowej i targowiska Jutrzenka czy przywrócenie mieszkańcom Zamku Lubomirskich. Wśród mniejszych przedsięwzięć wymienił m.in. także realizację domów kultury na Krakowskiej Południe i Nowym Mieście.
Reklama
Drugim filarem działań była współpraca z organizacjami pozarządowymi, które tworzą „ferment kulturalny” w mieście. - Tu również odpowiedzieliśmy na wiele wyzwań - wniosków środowiska kultury, które stworzyło pierwszą w historii Społeczną Radę Kultury przy prezydencie. Rada jest ciałem doradczym i kreującym potrzeby w obszarze kultury – mówił Fijołek. W oparciu o sugestie ludzi środowisk twórczych zwiększone zostały przede wszystkim środki na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych. Stworzyliśmy np. pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych. Zwiększamy i będziemy zwiększać środki na dotacje dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne – zapowiedział Konrad Fijołek.

Trzeci element działań na rzecz kultury w Rzeszowie, który wymienił Prezydent Rzeszowa, to to rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki. - Chcemy życie kulturalne podnosić na jeszcze wyższy poziom. Staliśmy się międzynarodowym miastem, i chcemy, żeby międzynarodowe wydarzenia kulturalne, partnerstwa międzynarodowe twórcze i artystyczne były realizowane w Rzeszowie – mówił Konrad Fijołek.
 
 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej hali sportowej przy I LO w Rzeszowie?

RZESZÓW.  Jak informuje ratusz „prace postępują zgodnie z harmonogramem”. Obecnie wykonywane są podziemia nowego budynku.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Słocińskiej w Rzeszowie. Samochód potrącił dwie dziewczynki

RZESZÓW. 7 i 10-latka zostały dziś rano potrącone przez samochód osobowy na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Słocińskiej. Z obrażeniami trafiły do szpitala. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

"Różowe skrzyneczki" w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

RZESZÓW. WSIiZ włączyła się w akcję fundacji „Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W toaletach na terenie uczelni pojawiły się skrzyneczki, w których znajdują się darmowe środki higieny osobistej.

Rzeszów

Oto 10 kluczowych inwestycji, które mają powstać w Rzeszowie w najbliższych latach

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, aquapark, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Wisłokostrada - to tylko część ważnych inwestycji, które miasto planuje zrealizować w Rzeszowie w ciągu najbliższych lat.

Rzeszów

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

​RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych...

Rzeszów

10 największych i najważniejszych inwestycji w 2022 roku w Rzeszowie wg ratusza

RZESZÓW. Po tzw. „małych” inwestycjach, przyszedł czas na te duże. Ratusz przedstawił listę 10 największych i najważniejszych „dużych” inwestycji minionego roku.

Rzeszów

Program in vitro w Rzeszowie - konkurs rozstrzygnięty

RZESZÓW. Wybrana została oferta firmy PARENS. Program będzie trwał od 9 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Reklama