Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmie Zakłady Napędów Lotniczych Pratt&Whitney Rzeszów

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 27 lutego 2019 roku przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej WSK „PZL-Kalisz” S.A. oraz Pratt&Whitney Rzeszów S.A. osiągnęli porozumienie w kwestiach, które mają doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie.

Porozumienie jest rezultatem prowadzonych od wielu miesięcy rozmów. Przejmowane przez Polską Grupę Zbrojeniową zakłady zajmują się między innymi produkcją silników i przekładni wykorzystywanych w używanych przez polskie Siły Zbrojne śmigłowcach Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotach M28 Bryza. Sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 roku polskich zakładów lotniczych.

„Nabycie rzeszowskich Zakładów Napędów Lotniczych jest dla nas bardzo istotne ze względów strategicznych i biznesowych. Utrzymujemy zdolności do modernizacji i serwisowania w Polsce statków powietrznych wykorzystywanych przez nasze Siły Zbrojne. Zarazem wzmacniamy potencjał domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzymy źródło stałych przychodów w perspektywie nawet 20 lat” – wyjaśniał Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ S.A.
Reklama
Nabycie przez stronę polską zakładów w Rzeszowie znacząco zwiększy udział w rynku i potencjał operacyjny spółek lotniczych Grupy Kapitałowej PGZ (WSK „PZL-Kalisz”, WZL-1 w Łodzi, WZL-2 w Bydgoszczy i WZL-4 w Warszawie). Pozwoli też uzyskać PGZ zdolność do zabezpieczenia potrzeb produkcyjnych Sił Zbrojnych RP w zakresie części zamiennych i serwisowania statków powietrznych użytkowanych obecnie i w przyszłości.

 „Cieszę się że wykonaliśmy kolejny krok naprzód.  Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie to istotny partner biznesowy dla Polskich Sił Zbrojnych, a ich sprzedaż przez PW Rzeszów związana jest z wdrażaniem strategii koncentracji naszej Spółki na produktach o zasięgu światowym” -  mówił Marek Darecki, prezes zarządu Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Rzeszów

Więcej miejsc wypoczynkowych dla pieszych w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kolejne parklety – czyli miejsca służące odpoczynkowi złożone z ławek oraz zieleni pojawią się w centrum Rzeszowa.

Rzeszów

Startuje Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2023 rok

RZESZÓW. W czwartek 7 lipca rozpoczyna się nabór projektów zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. 

Reklama