Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska wesprze startupy wykorzystujące technologie kosmiczne

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska została jednym z 12 partnerów Konsorcjum Regionalnego Rzeszów, które ma zajmować się wspieraniem startupów, wykorzystujących technologie kosmiczne. Liderem konsorcjum jest województwo podkarpackie.

W ramach projektu w Polsce powstanie Inkubator Biznesowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland). Docelowo pod patronatem Agencji Rozwoju Przemysłu zostaną utworzone trzy konsorcja regionalne: konsorcjum regionalne Gdańsk-Kraków, konsorcjum regionalne Warszawa-Łódź-Wrocław oraz Konsorcjum Regionalne Rzeszów.  Porozumienie w tej sprawie podpisano w Warszawie.

W imieniu Politechniki Rzeszowskiej umowę partnerską podpisał rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski. Władze województwa podkarpackiego reprezentowała Maria Kurowska, członek Zarządu Województwa.

W spotkaniu wzięli udział również: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką oraz  prof. dr hab. inż. Romana Śliwa, kierownik Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza.

Wicemarszałek Kurowska mówi, że województwo podkarpackie było inicjatorem pomysłu, aby w Polsce a jednocześnie w Rzeszowie powstał inkubator przedsiębiorczości kosmicznej. Dzięki temu Europejska Agencja Kosmiczna będzie miała możliwość inwestowania w naszym kraju. Tego typu inkubatory są już w państwach zachodnich, natomiast nie ma takich jednostek w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.
Reklama
„Województwo podkarpackie nie będzie samo tworzyło inkubatora czy start-upów w dziedzinie technologii kosmicznej. Ważne jest, aby te start-upy zostały wsparte finansowo, merytorycznie jak i technicznie. Liczymy tu na wsparcie merytoryczne Politechniki Rzeszowskiej, która ma w tym obszarze odpowiednią kadrę, zasoby i potencjał” – wyjaśnia Maria Kurowska.

Prof. Romana Śliwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza mówi, że potencjał techniczny i kadrowy, który ma Politechnika Rzeszowska, w bardzo dużej mierze jest zorientowany na zaawansowane technologie, które są również z przeznaczeniem do aplikacji kosmicznych.

„Będziemy pomagać tym, którzy zechcą się zaangażować w rozwijanie nowych startupów. Wszystko zależy od tego, kto, w jakim zakresie i z jakim pomysłem wystartuje, a także czego będzie od nas potrzebował” – mówi prof.  Śliwa.

Prócz Politechniki Rzeszowskiej, partnerami Konsorcjum Regionalnego Rzeszów są: Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, PnP Systems, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych w Mielcu,  SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski, Olimp Laboratories, HugeTECH.
Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pasażer na gapę, który uciekł kontrolerce ZTM, został zidentyfikowany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalili tożsamość pasażera, który w piątek na al. Piłsudskiego, w autobusie miejskim, nie chciał okazać ważnego biletu kontrolerce ZTM. To 16-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. O dalszym losie nastolatka zdecyduje...

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 11 marca w Rzeszowie będzie można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu. Nabór zakończy się 25 marca 2024 r.

Rzeszów

Połączenie ul. Wyspiańskiego z ul. Wołyńską. Miasto szuka wykonawcy

RZESZÓW. Do 13 marca miasto czeka na oferty firm zainteresowanych budową odcinka ul. Wyspiańskiego, który połączy ją z ul. Wołyńską. Wykonawcę tej inwestycji poznamy najprawdopodobniej w kwietniu.

Rzeszów

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy...

Rzeszów

Wypadek na os. Kotuli. 14-latek na hulajnodze potrącony przez autobus MPK

RZESZÓW. 14-letni chłopak jadący hulajnogą został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Nastolatek z obrażeniami trafił do szpitala.

Rzeszów

Miasto sfinansuje kolejne badania dla mieszkańców

RZESZÓW. Ponad 230 tys. przeznaczono na realizację Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Weźmie w nim udział minimum 150 mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

3. Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie. Świeże produkty prosto od producentów

RZESZÓW. W drugi weekend marca, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli po raz kolejny kupić świeże produkty od lokalnych producentów na bazarze w Parku Papieskim. Na stoiskach będą m.in. wędliny, sery, soki, owoce, warzywa...

Rzeszów

Ul. Grunwaldzka w przebudowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Firma OBO Polska kontynuuje prace przy przebudowie kolejnej części głównego rzeszowskiego deptaka. Inwestycja o wartości 13,7 mln zł ma być gotowa jesienią tego roku.

Reklama