Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana na stanowisku prezesa zarządu lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Nowym prezesem zarządu został Adam Hamryszczak.

Rzeszów

Dwóch żołnierzy zawodowych z zarzutami o kłusownictwo

RZESZÓW. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

Rzeszów

Będą droższe bilety na komunikacje miejską. Radni przyjęli projekt uchwały

RZESZÓW. Nowy cennik zacznie obowiązywać najprawdopodobniej już od sierpnia.

Rzeszów

20 czerwca Boże Ciało. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W związku z organizowanymi procesjami całkowicie lub częściowo zostaną zamknięte niektóre ulice na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

17 radnych za przyznaniem absolutorium dla prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Jak co roku podczas czerwcowej sesji Rady Miasta odbyło się głosowanie nad przyznaniem prezydentowi Rzeszowa absolutorium. 

Rzeszów

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa chwalili raport, natomiast Prawo i Sprawiedliwość wypunktowało braki.

Rzeszów

IMGW zapowiada burze z gradem, m.in. w Rzeszowie

RZESZÓW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem.

Rzeszów

Póki co miasto nie dopłaci do zbiorników na deszczówkę

RZESZÓW. Projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do komisji.

Reklama