Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wielkanocny jarmark na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W programie m.in. występy polskich i ukraińskich artystów, poczęstunek, warsztaty tematyczne i zagroda z żywymi królikami.

Rzeszów

W Rzeszowie przybędzie 500 nowych drzew

RZESZÓW. Nowe drzewa pojawią się w m.in. w Parku Papieskim, na terenach rekeracyjnych przy ul. Staszica i Kustronia oraz w sąsiedztwie przyszłego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta.

Rzeszów

Zderzenie ciężarówki z osobówką na al. 9 Dywizji Piechoty

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. 9 Dywizji Piechoty doszło do zderzenia ciężarowego volvo z seatem. 30-letnia kierująca samochodem osobowym trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami kolejnych dwóch osiedli

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami dwóch osiedli: Staromieście i 1000-lecia.

Rzeszów

Przerwa w działaniu psich parków w Rzeszowie

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku nieczynne będą psie parki na kilku rzeszowskich osiedlach. Przerwa techniczna zostanie wykorzystana na rekultywację terenu.

Rzeszów

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej

RZESZÓW. Na przejeździe kolejowym, znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej, zamontowane zostaną rogatki. Przebudowane zostanie także samo skrzyżowanie.

Rzeszów

Pędził 136 km/h w terenie zabudowanym. Dostał mandat 2600 zł i 20 punktów

RZESZÓW. Zaledwie kilka miesięcy cieszył się prawem jazdy 18-letni kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 86 km/h.

Rzeszów

Ogród Jordanowski w centrum Rzeszowa odnowiony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego w rejonie ulic Reformackiej i Unii Lubelskiej. Obiekt jest już otwarty.

Reklama