Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę "Marsz Równości" w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę, 15 lipca ulicami Rzeszowa przejdzie IV Marsz Równości pod hasłem "Idziemy po równość i pokój". W związku z przemarszem uczestników, całkowicie zamknięte dla ruchu zostaną fragmenty ulic

Rzeszów

Nowa hala sportowa I LO już zadaszona. Prace idą zgodnie z harmonogramem [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Inwestycja warta prawie 12 milinów złotych ma być gotowa w czerwcu 2024 roku.

Rzeszów

Marma 32. Rajd Rzeszowski już za miesiąc

RZESZÓW. Zawodnicy będą mieli do pokonania 11 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 150 km. 

Rzeszów

Street Food Festival. W lipcu foodtrucki zaparkują w Galerii Nowy Świat

RZESZÓW. Przez trzy dni będziecie mogli posmakować kuchni z różnych stron świata.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza Rodzinna Akademia Czasu Wolnego, czyli cykl wydarzeń plenerowych dla dzieci i rodziców

RZESZÓW. Rodzinna Akademia Czasu Wolnego zawita w sezonie wakacyjnym na rzeszowskie place zabaw, boiska i parki.

Rzeszów

Poranna kolizja 5 aut w Rzeszowie

RZESZÓW. Pięć samochodów zderzyło się dziś rano na al. Armii Krajowej. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Sprawczyni kolizji, 46-letnia mieszkanka Rzeszowa, została ukarana mandatem oraz punktami karnymi.

Rzeszów

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Rzeszów

Nowy rekord lotniska w Jasionce. W czerwcu obsłużyło ponad 100 tys. pasażerów

RZESZÓW. Największy udział w rekordowym wyniku mają pasażerowie wakacyjnych lotów czarterowych, m.in. do Turcji, Grecji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii czy Egiptu.

Reklama