Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła poszukiwania nowych studentów

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. 1 czerwca Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację elektroniczną na studia. Uczelnia przygotowała blisko 5,3 tys. miejsc na studia I i II stopnia. Przyszli studenci mogą wybierać spośród 28 kierunków studiów.

Na nowy rok akademicki Politechnika Rzeszowska może przyjąć ponad 2,5 tys. studentów na studia stacjonarne I stopnia, 775 osób na studia niestacjonarne I stopnia, a także 1355 osób na studia stacjonarne II stopnia i 600 osób na niestacjonarne II stopnia.

Rekrutacja na studia I stopnia potrwa do 15 lipca. Tylko na kierunek architektura do 2 lipca, ponieważ egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych zaplanowany jest 4 i 5 lipca.

Zarządzanie w sporcie

Wśród nowych kierunków, które Politechnika Rzeszowska uruchamia od października 2019 r. jest zarządzanie w sporcie. Zgodę na uruchomienie studiów 17 maja br. wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nabór będzie prowadzony na studia I stopnia. Kierunek powstał przy Wydziale Zarządzania we współpracy z Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej. Będzie miał charakter praktyczny. Ma kształcić ekspertów z zakresu zarządzania i biznesu oraz wykorzystywania środków informatycznych w sporcie.

„Ten kierunek to nowość w skali województwa podkarpackiego. Nie będziemy w jego ramach kształcić tak, jak na akademiach wychowania fizycznego. Zajęcia będą dotyczyły szeroko rozumianego zarządzania i procesów biznesowych w sporcie” – mówi dr hab. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

W trakcie zajęć studenci zdobędą wiedzę dotycząca m.in. zarządzania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych, zarządzania potencjałem ludzkim, przygotowywania kontraktów sportowych. Studenci będą mieli do wyboru specjalności dotyczące zarządzania organizacją sportową, zespołem sportowym i karierą indywidualną w sporcie. Absolwenci studiów będą mogli być menadżerami sportowymi, doradcami trenerów, mogą pracować w agencjach kreowania wizerunku, przedsiębiorstwach sportowych.

Inżynieria i analiza danych

Politechnika Rzeszowska uruchamia też nowy kierunek studiów inżynierię i analizę danych. Studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym będą prowadzone na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej.

„Nowy kierunek to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Jest to jedyny tego typu kierunek prowadzony na uczelni publicznej w południowo-wschodniej Polsce, który przygotuje profesjonalną kadrę inżynierów i analityków danych” – podkreśla dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Nowy kierunek powstał we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki PRz. Studia będą prowadzone w oparciu o profil praktyczny. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu metod i narzędzi analitycznych oraz technik informatycznych do praktycznego wykorzystania w gospodarce. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktyki pozwoli absolwentom na pracę w instytucjach związanych z przemysłem i ośrodkach naukowo badawczych.
Reklama
Biogospodarka

Biogospodarka to kierunek międzywydziałowy prowadzony przez Wydział Chemiczny i Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Program kształcenia zawiera aktualną wiedzę, najnowsze rozwiązania technologiczne i osiągnięcia naukowe związane z biogospodarką, uregulowania prawne oraz podstawy ekonomii i logistyki bioproduktów.

„Na Wydziale Chemicznym studenci będą się uczyć podstaw chemii, projektowania aparatury, procesów jednostkowych, procesów oczyszczania. Posiadamy również bazę oprogramowania, używaną w przemyśle, która pozwala na projektowanie całych linii technologicznych” - mówi prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dziekan Wydziału Chemicznego PRz.

Jak tłumaczy dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz., dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz dzisiejszy świat i gospodarka stoi przed potrzebą poszukiwania nowych surowców na potrzeby produkcji energii.

„Studenci studiujący biogospodarkę będą mogli poznać możliwości produkcji energii z wykorzystaniem zasobów środowiska, odpadów, a także odnawialnych źródeł energii. To zawód, który stanowi zawód przyszłości, specjaliści z tego obszaru będą poszukiwani” - dodaje dziekan  Piotr Koszelnik.

Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wykorzystują odnawialne zasoby naturalne, zajmują się recyklingiem, a także w laboratoriach analitycznych i badawczych, administracji państwowej. Docelowo Politechnika Rzeszowska zamierza uruchomić także studia II stopnia z zakresu biogospodarki.

7 kierunków w języku angielskim

Od nowego roku akademickiego Politechnika Rzeszowska uruchamia także siedem kierunków studiów I stopnia w języku angielskim. Jest to zarówno oferta dla kandydatów z zagranicy jak i z Polski.

Od roku akademickiego 2019/2020 studia w języku angielskim będą prowadzone na wszystkich wydziałach Politechniki Rzeszowskiej. Będą to kierunki: budownictwo; mechatronika; biotechnologia; inżyniera chemiczna i procesowa; elektrotechnika; matematyka oraz zarządzanie.

Studia w języku angielskim będą prowadzone według tego samego programu i efektów kształcenia jak kierunki, które obecnie są realizowane w języku polskim. Jest to oferta zarówno dla kandydatów z zagranicy jak i kandydatów z Polski.

„Pilnujemy konkurencyjności naszej oferty edukacyjnej i dlatego musimy rozwijać kształcenie w języku angielskim. Mam nadzieję, że kierunki studiów w języku angielskim przyciągną do naszej uczelni studentów, którzy wybiorą tu pełny cykl kształcenia, jak również kolejnych studentów z programu Erasmus, co w rezultacie zwiększy liczbę studentów Politechniki delegowanych do uczelni partnerskich” – tłumaczy prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W weekend Harley On Tour. Ciężarówka z motocyklami jest już w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend, 13 i 14 maja, w salonie GOC Harley-Davidson przy ul. Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie odbędzie się Harley On Tour 2023.

Rzeszów

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. 

Rzeszów

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 12 maja "kołem" pojedziemy bezpłatnie

RZESZÓW. W piątek, 12 maja z okazji X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, autobusy rzeszowskiej komunikacji miejskiej na liniach 0A i 0B będą kursowały bezpłatnie. Tego dnia możliwe również będzie zwiedzanie Dworca...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, przed godz. 6:30 na ul. Witolda w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Europejska Gra Miejska w Rzeszowie. Do wygrania wycieczka do Brukseli

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. Ponad 257 tys. pasażerów od początku roku

RZESZÓW/JASIONKA. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka w kwietniu odnotował kolejny rekord. Z usług lotniska skorzystało prawie 72 tysiące pasażerów.

Rzeszów

W piątek utrudnienia w ruchu w Rzeszowie. Ulicami miasta przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci apelują o ostrożność i wyrozumiałość.

Rzeszów

Granty na miniogród z ławeczką przed blokiem. Prezydent Rzeszowa zachęca do udziału w programie Fundacji BOŚ

RZESZÓW. Kilka tysięcy złotych na stworzenie zielonej przestrzeni z ławeczką mogą otrzymać grupy sąsiadów z Rzeszowa.

Reklama