Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą zbierać i analizować dane, a także prowadzić ankiety wśród mieszkańców miasta i okolic. Badania potrwają do wiosny przyszłego roku. Na ich podstawie powstanie narzędzie, które pomoże precyzyjnie planować rozwój komunikacji w aglomeracji rzeszowskiej.

Dzisiaj w ratuszu podpisano umowę na opracowanie modelowania transportowego dla Rzeszowa. - To historyczny moment dla naszej aglomeracji, bo do jednego wyzwania stają wspólnie wszystkie samorządy Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zlecamy przygotowanie dokumentu, który pozwoli nam jeszcze lepiej dopasować komunikację do oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Cieszę się, że badania będzie prowadzić Politechnika Rzeszowska, która posiada w tej dziedzinie bardzo wysokie kompetencje. Wszystkie nowoczesne miasta na świecie współpracują z ośrodkami akademickimi, a my mamy to szczęście, że na miejscu są fachowcy najwyższej klasy – mówi prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej zapewnia, że praca zostanie wykonana fachowo i terminowo, a zespół, któremu zostanie powierzone zadanie posiada wszelkie narzędzia i wiedzę, aby badania wykonać fachowo i precyzyjnie.

-  Zespół budowany przez profesora Tomasza Siwowskiego w obszarze transportu to doświadczona grupa pracowników, dobrze wyposażonych w wiedzę, ale i niezbędne narzędzia. Jesteśmy gotowi do wykonania wielu zadań. Fakt, że analizę przygotuje Politechnika Rzeszowska jest dla aglomeracji bardzo istotny. Nad dokumentem będą pracować fachowcy, którzy znają problemy miasta i okolicznych gmin, dlatego tym łatwiej będzie problemy zdefiniować i przygotować właściwy dokument. Nam jako obywatelom tej ojczyzny zależy, aby funkcjonowała jak najlepiej, także w zakresie transportowym -mówi profesor Koszelnik.

Na czym będą polegać badania i czemu ma służyć analiza, która powstanie w ich trakcie? Prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski, Kierownik Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej określa je jako pomiar i badanie mobilności mieszkańców miasta i okolicy.

- Będziemy badać, jak mieszkańcy się poruszają, jakie potoki ruchu są najgęstsze i w którym kierunku zmierzają wszystkimi możliwymi środkami transportu. Mamy specjalnie przygotowaną metodologię, będziemy ściśle współpracować z miastem i jego jednostkami, m.in. z Miejskim Zarządem Dróg. Pozwoli nam to wykonać „zdjęcie” tego, jak przemieszczają się mieszkańcy ROF. Następnie włożymy je w bardzo nowoczesne oprogramowanie, które pozwala symulować, jak poszczególne działania zmieniają i poprawiają tę mobilność – mówi profesor Siwowski.
Reklama
Wykonanie analizy jest niezbędne w kontekście starań o pieniądze, m.in. z nowej perspektywy unijnej.  - Trzeba będzie udowodnić Unii Europejskiej na przykład, że budowa wiaduktu, ulicy czy tramwaju poprawi mobilność i jakość życia mieszkańców. Takie narzędzie stworzymy, powstanie cyfrowy obraz mobilności miasta Rzeszowa i ROF. Po raz pierwszy pozwoli to miastu nie zgadywać, co warto zbudować, ale po jego stworzeniu będziemy dużo mądrzejsi i inwestowanie pieniędzy miejskich i europejskich będzie mądrzejsze w kontekście efektywności ich wykorzystania – dodaje Tomasz Siwowski.
Justyna Placha-Adamska, prezes zarządu stowarzyszenia ROF podkreśla, że do tej pory jego członkom udało się wspólnie przeprowadzić wiele wspólnych projektów. – Dzisiejsza umowa jest wynikiem dobrej, owocnej współpracy, która ma miejsce od lat w stowarzyszeniu. Nie boimy się wspólnie z Rzeszowem podjąć tego trudnego zadania. Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest dobro mieszkańców. Nie ma znaczenia dla nich, do jakiego autobusu wsiądą, oni chcą się dostać szybko i sprawnie do celu. Jesteśmy gotowi do nowej perspektywy i robimy wszystko, aby pieniądze które na nas czekają wykorzystać z poszanowaniem partnerskim. Dzięki współpracy udaje nam się rozwiązywać trudne problemy, które nie znają granic administracyjnych – przekonuje Justyna Placha-Adamska.

Badania rozpoczną się niebawem i potrwają do wiosny przyszłego roku. Zespół badawczy będzie nie tylko zbierał i analizował dane, np. z systemu sterowania ruchem, czy od operatorów telefonii komórkowych. Naukowcy chcą także przeprowadzić ankiety wśród mieszkańców. Będą pytać m.in. o to, w jaki sposób, kiedy i jakimi środkami transportu przemieszczają się po mieście i okolicy. Na bazie wyników badań zespół naukowy przygotuje dla ROF także rekomendowane zmiany w systemie komunikacji. Projekt zostanie sfinansowany wspólnie przez 15 partnerów zrzeszonych w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym. Obok Rzeszowa są to gminy z powiatów rzeszowskiego, łańcuckiego i strzyżowskiego, zlokalizowane najbliżej miasta.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nabór wniosków do konkursu grantowego dla seniorów "Pod rękę z kulturą. Edycja II"

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zaprasza stowarzyszenia działające na rzecz seniorów, kluby seniora oraz osoby prywatne 60+ do udziału w naborze wniosków w konkursie grantowym, w ramach którego uzyskać można dofinansowanie dla ciekawych...

Rzeszów

Giełda muzyczna i Halloween w weekend w Plazie

RZESZÓW. Weekend w rzeszowskiej Plazie rozpocznie się w piątek (27.10) „Giełdą winyli i płyt CD”. W sobotę oprócz spotkania z dobrą muzyką, Centrum organizuje również imprezę Halloweenową pod hasłem „Cukierek albo psikus”.

Rzeszów

Karabiny maszynowe, granaty i materiały wybuchowe w domu mieszkańca Głogowa Małopolskiego

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a prokurator prowadzący śledztwo objął go policyjnym dozorem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Kursy linii nocnych MPK

RZESZÓW. W najbliższy weekend przechodzimy z czasu letniego na zimowy. W nocy z 28 na 29 października zegarki przestawiamy z godz. 3:00 na godz. 2:00. W związku z tym nastąpią zmiany w...

Rzeszów

17-metrowa choinka, świetlne ozdoby 3D... Wiemy, kto udekoruje Rzeszów na święta

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór firmy, która w tym sezonie zimowym ozdobi Rzeszów dekoracjami bożonarodzeniowymi. Kwota jaką miasto wyda na świąteczne oświetlenie, jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Iluminację rozbłysną 1...

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Reklama